10.10.2019
Kategorie: Sport

Basketbal: Kde se vzalo oblíbené házení na koš

Basketbal, u nás také známý jako košíková, se hraje v mnoha zemích světa. Na světe existuje mnoho sutěží a lig, ovšem vznik basketbalu nejvíce ovlivnily děti, které basket baví již po desítky let. Po mnoha českých sídlištích a na zahradách není těžké nalézt rozestavěné koše, určené právě k pověstnému „házení na koš“, ovšem to předbíháme. Odkud tedy pochází první zmínky o basketbalu?

Basketbal je americkým sportem

Do počátků basketbalu nemusíme jít příliš daleko do minulosti, protože je to hra poměrně mladá. Za jejího zakladatele se považuje středoškolský učitel tělesné výchovy Dr. James Naismith, který působil na Springfieldské YMCA International Training School. Vedení školy ho požádalo, zda by vymyslel kolektivní sport, pro který není potřeba venkovní hřiště a může se hrát v tělocvičně. Před Vánočními prázdninami, v roce 1891, měli žáci této školy možnost hrát první verzi basketbalu, který měl tehdy trochu jinou podobu, než jak ho známe dnes. Místo košů použil koše pro sběr broskví, což žákům nijak nevadilo. Žáci se rozdělili do dvou družstev a úplně první basketbalový zápas skončil s výsledkem 1:0.

Původní pravidla ještě nenaznačovala, že se bude jednat o tolik fyzicky náročný a dynamický sport, protože pohyb po hřišti s míčem byl nepovolený.

Netrvalo dlouho a basketbal se začal hrát i na ostatních školách v Americe a postupem času i v ostatních státech. V České republice se basketbal hrál poprvé v roce 1897 a stejně jako v ostatních státech si získal velkou oblibu.

Úspěšní čeští basketbalisté

Nejznámější basketbalovou ligou je prestižní americká NBA. Není na světě hráče, který by v ní netoužil hrát. Jiří Zídek, Jiří Welsch a Jan Veselý jsou tři čeští sportovci, kteří si tento splnili a v NBA hráli.

V České republice je nejvyšší ligou Kooperativa NBL. Česká reprezentace se zúčastňovala v minulosti olympijských her, naposledy v roce 1980. Největším úspěchem bylo 5. místo v roce 1960. Hokej nám jde prostě lépe, což nikomu nebrání vyběhnout s míčem ven a zahrát si s dětmi nebo kamarády, jen tak pro zábavu.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: