26.3.2020
Kategorie: Hubnutí

Cheat days a Cheat meal: Jsou vážně pro hubnutí dobré?

Cheat days (prasečí dny) jsou populární mezi fitness nadšenci a všemi, co se snaží zhubnout. Princip je jednoduchý, po určitý čas se budete držet přísné stravy, s výjimkou jednoho dne, kdy si uděláte „prasečí den“ a sníte vše na co máte už dlouho chuť. Hamburgery, pizza, zmrzlina, čokoláda, nealkoholické nápoje, alkohol … tento den můžete jíst vše. Jsou však cheat days opravdu dobré, pokud chcete zhubnout?

Cheat days vs cheat meal

Musíte se rozhodnout, jak moc se chcete „podvést“ svou dietu:

  • Cheat days: Pizza na snídani, zmrzlina na oběd a hamburger a hranolky na večeři? Za cheatového dne můžete jíst, co chcete. To, jak tento den vypadá, záleží zcela na vás: někteří „sežerou“ vše, na co přijdou. Je možné, že budete konzumovat dvakrát tolik kalorií než za běžný den. Jiní volí méně extrémní verzi a zvyšují svůj denní příjem kalorií pomocí zdravých, vysoce kalorických potravin.
  • Cheat jídla: Další možností je použití cheat jídel. Zde je myšlenka, že budete jíst zdravě celý den, s výjimkou jednoho jídla za den.

Účinky cheat days

Teorie je taková, že cheatové dny zvyšují produkci leptinu a tím zrychlují váš metabolismus. To by pak mělo způsobit, že vaše tělo spálí více kalorií po přejídání. Leptin je peptidový hormon (sestávající z řetězců aminokyselin), který je vylučován tukovými buňkami těla a reguluje hlad a pocity sytosti. Rozsah, v jakém leptin kontroluje tělesnou hmotnost, je však stále předmětem diskuse mezi vědci. Stále se zkoumá, zda se produkce leptinu po podváděcím dni nebo po dni podání znovu zvyšuje. Před přejídáním se předpokládá, že zvyšuje metabolismus vašeho těla o ne více než 3 až 10% (maximálně po dobu 24 hodin).

Pokud dlouhodobě dodržujete přísnou stravu, je možné, že zásoby glykogenu ve svalech jsou omezené. To může vést k rychlejšímu vyčerpání a k omezení vašeho tréninkového výkonu. Cheat meal nebo cheat day vám mohou pomoci doplnit zásoby glykogenu zvýšením počtu kalorií a uhlohydrátů, které zkonzumujete. To vám může poskytnout energii, kterou potřebujete pro namáhavé cvičení; na druhou stranu po cheat day nějaké to kilo můžete přibrat a celé to ztrácí smysl.

Psychologické účinky doby „podvádění“

Cheatové dny mohou mít pozitivní i negativní účinky na lidskou mysl. Závisí to na druhu člověka, který jste: mnoho lidí má pocit, že pravidelné dny podvádění jim pomáhají držet se u přísné stravy. Usnadňuje jim to zastavit chuť na jídlo v jiných dnech.

U ostatních lidí však může přejídání způsobit více škody než užitku. Ve svých cheatových dnech jedí tolik, že se poté cítí provinile. Nebo jediné, na co mohou myslet, je jejich další podváděcí den místo toho, aby se soustředili na zdravé stravování obecně. To je rozhodně nezdravé chování a v konečném důsledku může vést k poruše příjmu potravy.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: