05. října 2017
Kategorie: Zdravá výživa

Čím nahradit maso? Zkuste tofu

Obrátit se na stranu zdravého stravování masa je opravdu těžké. Zejména první týdny budou rozhodující. Podstatnou otázkou také je, čím vůbec maso nahradit? A to jak v otázce studeného, tak především teplého stravování, které by nás mělo dostatečně zasytit.

Na internetu naleznete mnoho dotčených osob, které prošly trnitou cestou při svém opouštění milovaného masa. Není to opravdu snadná cesta a v rámci zdravé výživy nám nemusí vše chutnat. Základním bodem je nestrádat v oblasti výživových hodnot.

Bílkoviny

Bílkoviny naše tělo potřebuje, ať už maso jíme či ne. Náhražky však nejsou třeba, jídelníček bez masa lze rovněž sestavit tak, abyste nestrádali. V tomto případě jde zejména o skladbu pokrmů z luštěnin. Sójové maso je pak nejznámější náhražkou masa a obelstíte jí i malé dítě.

Tofu

Ač si sója jako maso zaslouží svou nemalou pozornost, pojďme k tofu, které je hotovým produktem sóji. V takové podobě lze sóju užít téměř pro každý recept. Tofu se vyrábí vysrážením sójového mléka a svou konzistencí následně připomíná tvaroh.

Velmi oblíbeným je kousek od firmy Lunter, která jako jediná na českém trhu, vyrábí tofu ze slovenské sóji, kterou sráží vápenatou solí. proto se jedná o plnohodnotný zdroj vápníku.

Existuje nemálo druhu tofu – od čistého přírodního tofu, po marinované, uzené, lahůdkové, česnekové, zeleninové, bylinkové, ale také s mořskou řasou a podobně. Tofu nepotřebujete dále ochucovat a výborné je například v salátu, těstovinách, nebo jako pomazánka na chlebu.

Čisté tofu

Čisté tofu je perfektní náhražkou tvarohu – užijete jej tak do buchet, koláčků, jako posypka knedlíků či pomazánka. Také lze bílé tofu nakládat nakrájené na kostky spolu s uzeným tofu, kořením a grilovaným sýrem, česnekem, chilli papričkou a olejem. Marinujte nejlépe čtyři dny.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: