26.2.2020
Kategorie: PR

Co byste měli vědět o doplňcích stravy, než za ně začnete utrácet polovinu výplaty?

Na potravinové doplňky neboli doplňky stravy je často pohlíženo jako na instantní řešení většiny zdravotních problémů. O udržení hladiny testosteronu se postará extrakt z kotvičníku, kolena dá do pořádku kolagen a paměť se zlepší díky ginkgu… Kéž by byla péče o zdraví tak snadná. Ale zřejmě tušíte, že problematika nutraceutik, jak se tato specifická kategorie potravin nazývá, je poněkud složitější. Mnohé produkty mohou fungovat velmi dobře, jiné sází na placebo efekt.

Nás organismus se bez vitamínů, minerálních látek a stopových prvků neobejde. Protože si je však neumí vytvořit, musíme mu je dodávat ve stravě, případně prostřednictvím potravinových doplňků. První možnost je přirozenější a většinou efektivnější. Na druhou stranu ne každý dokáže sestavit a následně dodržovat jídelníček tak, aby byl perfektně vyvážený. Pokud organismus strádá, pak je na místě po konzultaci s lékařem užívat kvalitní vitamíny či potravinové doplňky.

Problémem nejsou doplňky stravy samotné, jako spíš přístup jejich uživatelů. Spousta nemocných lidí odkládá návštěvu specialisty a snaží se nemoc zažehnat například kombinací několika produktů. Zdraví tím sice neohrožují, ale zbytečně vyhazují peníze, aniž by došlo k výraznějšímu zlepšení.

Další velkou chybou je užívání potravinových doplňků jako náhražky pestré stravy. Jak napovídá jejich název, měly by jídelníček doplňovat.

Na pozoru by měli být především pacienti, kteří se rozhodnou pomocí doplňků stravy podpořit probíhající léčbu. Vzhledem k tomu, že jde o chemické sloučeniny, může dojít k oslabení nebo zesílení účinků léků.

Co dodat závěrem? Od potravinových doplňků si neslibujte zázraky, ale určitě na ně nemusíte koukat skrz prsty. Při výběru konkrétních produktů preferujte kvalitu před cenou a renomované značky před neznámými výrobky. Nestyďte se účinky konkrétního doplňku stravy konzultovat s odborníkem a pokuste se dohledat klinické studie potvrzující avizované pozitivní účinky na organismus.

Bohatou nabídku najdete v e-shopu s ekologickými a bio produkty Ekonio.cz.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: