28.4.2016
Kategorie: Zdravá výživa

Co je goji a proč by se měla objevit ve vašem jídelníčku?

Goji se řadí mezi dnes hojně diskutované super potraviny. Jedná se o malý plod přírody, který v sobě ukrývá obrovskou sílu. Je vhodný pro děti i pro dospělé. Proč by se měla goji objevit i ve vašem jídelníčku?

Co je goji?

Goji (přesněji Goji Berry) je plod keře s českým názvem Kustovnice čínská. Svým vzhledem připomíná šípek. Je to plod, který se například v tradiční čínské medicíně využívá již stovky let a v několika posledních letech zažívá obrovský boom, protože stále více lidí se zabývá svou stravou a odklání se od léků, které jsou plné chemických látek. Plod goji v sobě ukrývá celou řadu pro lidský organismus cenných látek, a proto ho lze užívat preventivně i pro podporu léčby mnoha nemocí.

goji_01

Cenné látky a účinky

V malém plodu přírody se nachází karotenoidy, esenciální mastné kyseliny, dále až 21 stopových minerálů a také vitamíny. Díky jedinečné kombinaci se kustovnici připisuje celá řada pozitivních účinků. Mezi nejvýznamnější patří:

  • antioxidační působení – hlavně karotenoidy na sebe dokáží vázat škodlivé volné radikály, takže dochází k posilování celkového zdraví organismu
  • posilování imunitního systému
  • podpora kardiovaskulárního systému
  • snižování hladiny cholesterolu
  • protizánětlivé působení

Výhodou je, že plody goji jsou vhodné pro všechny věkové skupiny. Je třeba dodržovat jen správné dávkování. Sníst můžete až 30 bobulí denně. Konzumaci by se měly vyhnout pouze těhotné ženy.

goji_02

V jaké podobě?

Goji se nejčastěji konzumuje v sušeném stavu. Vynikající je například jako doplněk do müsli či jogurtu. Na trhu jsou také čerstvé (mražené) plody a prodává se také šťáva. Je jen na vás, ve které formě si goji vychutnáte. Dobrá zpráva je, že si kustovnici můžete snadno pěstovat na zahradě. Stačí jí vydatná půda a dostatek slunečního světla. Plody se dají jíst samotné (nahraďte jimi třeba brambůrky, které jíte při sledování filmu), dá se přidávat také do jídel.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: