14.2.2019
Kategorie: Zajímavosti

Co udělá s vaším zdravím nedostatek denního světla?

Víte, proč lidé trpí depresemi nejvíce právě na jaře? Po dlouhé zimě většina populace nedočkavě vyhlíží první jarní paprsky, které budou hřát a zejména na delší dny. Lidé, pracující na směny, často v zimních měsících nevidí denní světlo několik dní za sebou. V noci pracují a přes den spí. Večer se brzy stmívá a vstávají již za šera. To vše se může odrážet v jejich pracovních výkonech, náladě, vztazích, ale také zdraví.

Důležitý vitamín D

Až 90% vitamínu D získává každý tvor ze slunečního záření skrze svou pokožku. V prvních letech života pediatři předepisují nově narozeným dětem vitamín D ve formě kapiček, které musí miminko užívat v zimních měsících. Pro správný růst dítěte je velice důležitý. Vitamín D lze získat i v některých potravinách – nejvíce v rybách.

Pokud se začnete méně vystavovat dennímu světlu, mohou vás postihnout symptomy jako je únava, podrážděnost, horší paměť nebo mnohem větší náchylnost k nachlazení. Velmi negativně nedostatek vitamínu D ovlivní vaše zuby a kosti, u dětí nedostatek vitamínu může způsobit špatný růst. Roztroušená skleróza se téměř nevyskytuje v jižních zemích. V Africe touto nemocí trpí pouze několik lidí. Mnoho vědců to přisuzuje právě slunečnímu záření a dostatku vitamínu D, proto ho lidé, postižení touto zákeřnou chorobou, musí pravidelně užívat. Vitamín D má prokazatelné pozitivní účinky na stařeckou demenci, kardiovaskulární systém nebo na lidé s Alzhreimovou chorobou.

Mějte vždy dobrou náladu

Sluneční záření napomáhá tvorbě melaninu v mozku, který má za následek kvalitní spánek. Při pobytu na slunci vaše pokožka lépe vstřebává kyslík a tělo tak lépe využije energii ze slunce. Serotonin – tzv. hormon štěstí, se začne v mozku vytvářet působením slunečních paprsků. Tím předejdete možným depresím a mnohem lépe ustojíte stresové situace běžného života, budete mít skvělou náladu a mozek se bude lépe soustředit na lepší pracovní výkony.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: