1.6.2017
Kategorie: Cvičení

Cvičení doma: Jak začít?

Nemáte čas chodit do posilovny nebo na aerobik? Anebo se vám zkrátka nechce? Můžete to zkusit i doma! Nejprve je však vhodné, poradit se o svém zdravotním stavu se svým lékařem. Ukázat mu kombinaci cviků, kterým se doma hodláme věnovat – zda jsou pro naše tělo bezpečné a zda to bude naše fyzička, případně bolavá záda zvládat.

Existují tři činnosti, na kterých vše stojí:

  • Posilovací trénink
  • Intervalový trénink
  • Správná strava

Posilovací trénink

Jak už bylo řečeno, v prvé řadě je třeba se ujistit o tom, zda vámi vybraný cvičební plán, kterému se hodláte věnovat před anebo po práci, bude vhodný pro vaše síly i tělo. Muži jdou zejména za cílem získání větší síly, k nabrání svalové hmoty, k odbourání tuků.

To ženy by měly speciálně kombinovat tyto tři cvičební plány, u nich opravdu záleží na kombinování všeho, přece jenom snáze podléhají jojo efektu a jídlo zkrátka je součástí cvičení. V první fázi si osvojujeme novou kondičku, ve druhé zase zpevňujeme své tělo. Posilovací trénink by měl probíhat třikrát týdně, nejlépe co ob den (Po-St-Pá).

Intervalový trénink

Jedná se o efektivnější způsob spalování tuků, než při běžném aerobním tréninku, jako je například jízda na kole po dobu třiceti až šedesáti minut. Nespornou výhodou u intervalového tréninku je tedy především to, že zabere dvacet až třicet minut a při spojení s posilovacím tréninkem vám výsledky nabídne již do dvou až tří měsíců.

Správná strava

Správná strava je klíčem ke všemu, polovina úspěchu. Totéž platí i pokud se například muži snaží nabrat svalovou hmotu.

Pár pravidel na cestě za hubnutím:

  1. Jezte pravidelně a jezte menší porce – jezte co tři hodiny – zrychlí to váš metabolismus a nebudete se cítit pořád hladoví
  2. Denně nezapomínejte na protein – konzumujte libové maso nebo kuřecí prsa – při trávení proteinů spálíte více kalorií ve srovnání se sacharidy – navíc se budete cítit sytí a vybudujete si svalovou hmotu
  3. Konzumujte vlákninu – zelenina, ovoce, celozrnné pečivo. Při trávení vláknina absorbuje vodu, což nás zasytí. Kromě toho vláknina kontroluje výkyvy hladiny cukru v krvi, což nám umožňuje spalovat více tuků.
  4. Zbavte se cukru
  5. Konzumujte jen přiměřené množství správných tuků – zdravé tuky jsou obsaženy v sezamových semínkách, mandlích, v olivovém oleji, ve vejcích nebo avokádu. Vyhněte se máslu, margarínu nebo tuku z masa.
  6. Pořád doplňujte tekutiny – denně vypijte půl litru čisté vody na každých deset kilo své váhy.
Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: