28.11.2019
Kategorie: Sport

Cyklistika patří mezi mezi nejoblíbenější sporty

Jízda na kole patří ke sportům, které umí většina z nás již od útlého dětství. První kolo s přídavnými kolečky patří stále patří mezi dárky, které děti potěší pod Vánočním stromkem. Jízda na kole přináší radost a potěšení dětem i dospělým, což je jednou z největších výhod cyklistiky. Společné rodinné chvíle strávené jízdou na kole jsou k nezaplacení, ovšem cyklistika má také mnoho jiných pozitivních účinků.

Pozitivní účinky na zdraví

Kromě toho, že je jízda na kole ideálním pomocníkem v boji s nadváhou, díky svému aerobnímu charakteru, zlepšuje činnost trávicího traktu, zlepšuje imunitní systém, snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky a dokonce některých typů rakoviny.

Lepší spánek

Lidé, kteří jezdí pravidelně na kole, usínají o polovinu rychleji a spí o hodinu déle, než ostatní lidé. Stanford University School of Medicine zjistila, že u lidí, kteří se více věnují pohybu, se zlepšuje metabolismus látek, jako je kortizol (stresový hormon).

Omládnete

Lidé, kteří sportují a především cyklisté, vypadají často mladší, než ve skutečnosti jsou. Do prokrvené tkáně se dostává více kyslíku a živin a vrásky jednoduše mizí. Vyhoďte předražené kosmetické přípravky a vyrazte na kolo.

Lepší nálada

Tomografické vyšetření odhalilo, že po jízdě na kole se lidé cítí mnohem spokojenější a šťastnější. Může za to větší množství opiodních hormonů v čelním laloku a limbickém systému.

Kvalitnější sexuální život

Jízda na kole, především u mužů, zlepšuje sexuální výkonnost. Kromě toho, hlásí až třetina mužů menší problémy s impotencí, u některých dokonce problémy zcela vymizely.

Jízdou na kole k lepšímu porodu

Ženy cyklistky mají nejen mnohem hladší průběh porodu, ale také mnohem lépe snáší celé těhotenství. Navzdory tomu by měly být ženy s jízdou na kole během těhotenství opatrné.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: