8.3.2018
Kategorie: Zajímavosti

Duševní hygiena je důležitá pro každého

Současná doba přináší rychlý rozvoj civilizace, nárůst lidí ve městech a velké množství stresových situací. To vše může mít za následek nejen psychické, ale i psychosomatické potíže. Je tedy potřeba umět se se všemi nepříznivým vlivy z vnějšího okolí vypořádat, udržet se v dobré psychické pohodě a dokázat se správně zregenerovat. K tomu nám částečně může dopomoci duševní hygiena

Některá z pravidel duševní hygieny pro každodenní život

Duševní hygiena zasahuje do celé řady oblastí našeho života. Podívejte se na některé z nich.

Prostředí a organizace práce

Velice důležitým faktorem je prostředí, ve kterém žijeme či pracujeme. Podívejte se, jakým způsobem je upraveno a jak je vybaveno – je příjemné, podporuje vaše pozitivní cítění, zda fyzikální podněty (světlo, hluk, teplota, dostatek osobního prostoru) na vás nepůsobí zátěžově.

Co se týče organizace vlastního času a práce, je vhodné naučit se se svým časem i energií správně hospodařit. Ideální je, pokud můžete střídat činnosti v pravidelných intervalech. Pro duševní zdraví je velice důležitý pohyb a nemusí to být jen sportovní aktivity.

Systém osobních hodnot

Duševní hygiena je úzce spojena se systémem našich osobních hodnot. Každý z nás by si měl uvědomit, co je pro něj důležité a podstatné a k čemu bude směřovat své aktivity. Do této skupiny patří i uspokojivé sociální i citové vztahy.

Životospráva

Do této skupiny aspektů patří nejen vhodná a zdravá strava, ale i kvalitní spánek a vhodné rozložení denních činností.

Strava by měla být pravidelná a měla by mít vhodnou nutriční skladbu.

Pro udržení nejen tělesné, ale i duševní kondice také přispívají pohyb a tělesná práce.

Relaxace

Nejen pasivní odpočinek, ale i uvolňovací cviky, práce s dechem či techniky autogenního tréninku, to vše nám pomůže uchovat si duševní vitalitu a pohodu.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: