20.12.2018
Kategorie: Zdravá výživa

Dýně: zdraví a skvělá chuť v jednom

Dýně si získává stále větší oblibu u nás nejen jako znak Halloweenu, ale také na našich talířích. Tykev obecná, jak se správně nazývá, patří mezi jednoleté tykvovité druhy zeleniny. Původem pochází z Latinské Ameriky. S objevením Ameriky se dýně začala dovážet i do Evropy. Dýně má neutrální chuť, proto se z ní dá připravit chutný slaný i sladký pokrm.

Dýně a zdraví

Dýně je z 90% tvořena vodou. Kromě draslíku, hořčíku, selenu, sodíku, chlóru, železa, zinku, fosforu, vitaminu A, beta-karotenu a luteinu, dýně obsahuje nenasycené mastné kyseliny a kyselinu nukleovou. Ty velmi napomáhají posílit náš imunitní systém a snižují riziko rakoviny plic a prostaty. Vláknina z této rostliny působí proti zácpě, pomáhá tělu zbavit se škodlivých toxinů a působí močopudně. Dýně pomáhá detoxikovat celý organismus. Pomáhá při léčbě revmatismu a dně.

Z dýně ke svému zdraví, kromě dužiny, využijeme také semínka. Semena dýní obsahují vitamíny skupiny B, lecitin, železo, vápník, fosfor a zinek. Pomáhají při tvorbě mateřského mléka. Ze semen se vyrábí olej vhodný k regeneraci vlasů a nehtů. Konzumace sušených semínek nebo lžička oleje denně prokrvuje mozek a napomáhá lepší koncentraci. Byly prokázány jeho protizánětlivé účinky a je vhodný jako prevence proti infarktu myokardu.

Dýně a hubnutí

Vláknina a bílkoviny obsažené v dýni napomáhají našemu trávení, ale také nás dostatečně zasytí. Tím, že je tvořena převážně z vody, neobsahuje téměř žádné kalorie. Dýně obsahuje enzymy, které vedou k rychlejšímu a efektivnějšímu spalování tuků. Proto by dýně neměla chybět v žádném redukčním jídelníčku. Při redukci pozor na dýňová semínka. Obsahují tuk, proto je raději vynechte. Častým zdravotním problémem nejen při hubnutí je zadržování moči. Dýně má močopudné účinky a pomáhá se tohoto problému zbavit.

Dýně je takový malý přírodní zázrak pro naše zdraví a mezi její další plusy patří pozitivní vliv na naší psychiku a celkovou duševní pohodu.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: