12.12.2019
Kategorie: Cvičení

Existuje svalová paměť?

Byli jste dříve velmi fyzicky aktivní a z nějakých důvodů (zdravotních, nedostatku času, ztracená motivace) jste se cvičení přestali věnovat? Hodláte se zase dostat do formy, i když máte před sebou vidinu neuvěřitelné dřiny? Ovšem je možné, že získání vaší předešlé formy vás nebude stát takové úsilí, jak si myslíte.

Jak fungují svaly?

Budu posilovat, svaly porostou. Známý fakt. To, že cvičením vlastně dochází k poškození svalu a s pomocí bílkovin dochází k jeho opravě, potažmo k jeho růstu, je sice méně známým faktem, ovšem není to nic nového. Když necvičíte, sval jednoduše splaskne a ochabne. Při pauze ve svém cvičení se však o ně nemusíte bát, svaly si pamatují, že před pauzou vypadaly jinak a dostat se do formy bude mnohem rychlejší, než tomu bylo ve vašich začátcích.

Je to jako s jízdou na kole

Nejeli jste na kole několik let a navzdory tomu si vaše tělo jízdu na kole pamatuje? Se cvičením a posilováním svalů je to obdobné. Mozek si pamatuje, že cvičením svaly rostou, takže člověk, který dříve pravidelně cvičil se dostane do formy mnohem rychleji, než ten, který se cvičením teprve začíná.

Většina živých buněk má v sobě jádro, které obsahuje genetickou informaci. Genetická informace v jádru svalových buněk slouží např. jako informace, jakým způsobem má buňka tvořit nové svalové bílkoviny v návaznosti na stimulaci silovým tréninkem a výživou. Čím více cvičíte, tím více jader ve svalových buňkách vzniká a tím je svalová paměť silnější.

Začátek nepřepalte

Ačkoliv patříte mezi zkušené nadšence fitness nebo kulturistiky, nemůžete se vrátit k tréninkovému plánu, na který jste byli zvyklí, když jste byli na vrcholu. Začněte zvolna, fyzická kondice se rychle vrátí a vy budete opět brzy v takové kondici, jako před pauzou od cvičení.

Najděte si parťáka

Vyzkoušejte experiment a najděte si parťáka, který se cvičením teprve začíná. Jednak mu můžete předat své zkušenosti a postřehy, ale také můžete měřit postupné přibývání svalové hmoty. Věřte, že brzy budete mít před parťákem náskok.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: