28. června 2015
Kategorie: Sport

Z historie sportu: Hokej

Každý z nás zná hokej jako takový, ale co jeho historie? Hokej je opravdu velice starý sport. Pokud budete číst dál, tak se dozvíte spoustu zajímavostí a vše podstatné z historie hokeje.

Kořeny ledního hokeje

Kořeny ledního hokeje sahají hluboko do minulosti v různých hrách s hokejkami a kulatým míčkem. Důkaz o jakémsi zrodu hokeje jsou především různá vyobrazení lidí s hokejkami na obrazech už ve starověku. Například v národním muzeu v Aténách se nachází obraz chlapců hrajících se zahnutými holemi a míčkem hru připomínající hokej – 5000 let před. n. l. Podobná svědectví existují i z dalších míst Evropy, Ruska, Německa, Skotska i Anglie. K vlastnímu vývoji ledního hokeje, jak jej známe dnes, došlo v severní Americe v průběhu dalších dvě stě let. Když v 16. století pronikli Francouzi do kraje Velkých jezer, hráli tam indiánské kmeny na suchu i na ledě hru s holemi a míčkem. Evropští vojáci si sebou přinesli hru založenou na podobném principu – Hoguet (což je prapůvodní název hokeje). Ze vzájemného vlivu těchto her vznikl lacrosse, který se hraje dodnes a v Americe je velice známý. Po válce Francouzů s Angličany (1755-63) se stali pány Kanady Angličané, kteří zavedli hru – Hurling, kterou se naučili v Indii, a jež silně připomínala pozemní hokej.

hokej_02

Změny pravidel díky studentům

O poslední krok k lednímu hokeji zasloužil i Montreal, kde na jedné univerzitě provozovali na ledě hru studenti, kteří poprvé postavili do branky brankaře.  V roce 1878 studenti vypracovali první pravidla, která určovala základní pravidla. Například, že se hokejka může zvedat jen do výše ramen, protivník se nesměl napadat zezadu, nebylo povoleno protivníka kopat. Podle historiků této univerzity se zde hrál také první zápas v ledním hokeji pod střechou dne 3.března 1875. Hrálo se gumovým míčkem, ale v tomto prvním utkaní v hale už se na ledě objevil předchůdce puku. Byl to plochý a kulatý kus dřeva. Gumový puk přišel na svět v roce 1877 a podle ústního podání byl jeho tvůrcem student Robertson (také autor prvních pravidel hokeje) který odřízl spodní a dolní část kulatého míče. V roce 1900 – opět podle ústního podání – vystřelil Francis Nelson na branku a puk, který jí proletěl, zranil diváka. Nelson se poté vydal do přístavu, kde koupil starou rybářskou síť, kterou zavěsil do branky. Takto se tento sport vylepšoval, až došel do dnešní podoby.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: