25. června 2019
Kategorie: PR

Hledáte důležité informace o rekonstrukci předního zkříženého vazu? V článku naleznete vše, co musíte vědět

Jste po rekonstrukci předního zkříženého vazu kolene, nebo se na operaci teprve chystáte? Nevíte, jak má vypadat vhodná rekonvalescence a rehabilitace? V článku se dozvíte všechny důležité informace o rekonstrukci zkříženého vazu (ACL).

Rekonstrukce předního zkříženého vazu kolene (ACL)

Zkratka ACL je zkrácená verze anglického Anterior Cruciate Ligament. Koleno je v tomto případě velmi poškozené a bohužel se nejedná pouze o poškození kloubu, ale také o svaly, které jsou okolo něj. Pacient pociťuje ztížení chůze i špatné postavení nohou, páteře a pánve. Nestabilita kloubu také negativně ovlivňuje menisky a chrupavky, které nejsou schopné odvádět svojí práci.

Jak dochází k poranění předního zkříženého vazu?

Poranění nejčastěji vzniká při kontaktu kolene s překážkou. Mnohdy se objevuje u kolektivních sportů jako je fotbal či při sportů s vysokou rychlostí – např. lyžování. Po nárazu či pádu se koleno dostane do abnormální polohy, kterou způsobí rotaci kolene. Rotace má za následek poranění jednoho či více vazů. Dalším způsobem zranění je takzvané podvrtnutí. Tato situace nastává při špatném doskoku, dopadu nebo nekoordinované změně směru. Nejčastěji se to stává sportovcům, kteří využívají skoky – basketbalisté, fotbalisté a volejbalisté.

Nejčastější příznaky ACL

První příznak je ten, že zraněný cítí, že není koleno ve správné pozici (giving way). Neméně častý je pocit, že kloub praskl. Úraz je velmi bolestivý a hybnost se omezí na minimum. Po několika hodinách od úrazu se objevuje otok, který způsobí krevní výron. Chůze se stává bolestivou. Druhý den od úrazu je bolest kolene největší.

Jakým způsobem se ACL diagnostikuje?

Po úrazu je nutné navštívit ortopeda, který koleno vyšetří a určí, jak moc jsou vazy kolenního kloubu poraněné. Otoky velmi ztěžují vyšetření měkkých tkání kolene, je tedy obtížné posoudit jejich poranění. Poškození tkání dokáže odhalit magnetická rezonance nebo artroskopická operace. Před samotnou operací doktor stanoví klinickou a přístrojovou diagnózu a svalový rozbor.

Kdy je operace ACL nutná?

Lékaři se rozhodují podle více faktorů. Tyto faktory jim ukáží, jak moc je chirurgický zákrok potřebný. Mezi tyto faktory se řadí stupeň sportovní aktivity, očekávání pacienta a jeho životní styl. Specialisté operaci doporučují převážně mladým sportovcům, kteří se potýkají s nestabilním výkonem kolene, ale zároveň chtějí bez problémů sportovat. U rekreačních sportovců s nestabilním kolenem, je jako další možnost konzervativní (neoperativní) léčba. O nutnosti operace vždy rozhoduje lékař.

Cíl operace

Operace podpoří stabilní výkon kolene. Rozsah pohybu, síla, spolehlivost i funkce kolene by měly být obnoveny.

Jaké jsou možnosti operace?

Existují různé techniky artroskopické rekonstrukce ACL. Rozdíl je ve výběru štěpu ACL a typu fixace. Během posledních let se zvýšil počet rekonstrukcí pomocí šlach hamstringů. Některé z operací využívají patelární šlachy (BTB), obliba však klesá. Výběr štěpu závisí především na chirurgovi, jeho zkušenostech, aktivitě pacienta a také na dostupnosti štěpů. Každá z technik má své výhody, proto si o nich zjistěte informace a obě možnosti proberte s vaším chirurgem. Výběr vhodného štěpu záleží jak na sportovním zatížení pacienta, stejně jako na celkovém nálezu na šlachách a kolenním kloubu. Štěpy se fixují vstřebatelnými šrouby či jiným vstřebatelným materiálem. Přibližně 5 dní od operace je nutné chodit o berlích, aby se omezil otok. V nemocnici pacient zůstává 1 až 2 týdny. Po 10 až 12 dnech se odstraňují stehy. Přestavba štěpu trvá až jeden rok, je omezená hybnost. Kloub se nesmí v této době příliš zatěžovat, jinak se nebude příznivě hojit.

Plastika ACL pomocí BTB (bone-tendon-bone) štěpu

Při této operaci chirurg odebere střední část patelární šlachy se dvěma kostními bločky. Jeden z bércové kosti (tibia) a druhý z čéšky (patella). Zkratka pro tuto šlachu je BTB. Měří cca 10 cm a je široká 9 mm. Upravuje se přímo v místě kostních bločků. Následně se monoštěp zavede do kolene na původní místo předního zkříženého vazu. Poté přichází na řadu jeho fixace v koleně. Krok za krokem dochází k histologické přestavbě a vhojení do kostí. K plnohodnotné náhradě přetrženého vazu pak dojde během 8 až 12 měsíců.

Plastika ACL pomocí ST-G (SemiTendinosus + gracilis) štěpu

Tato operace vyžaduje odebrání jedné až dvou šlach ze skupiny hamstringů (m. semitendinosus a m. gracilis). Tyto šlachy nesou označení ST-G (SemiTendinosus Gracilis). Ve většině případů je odebírána pouze šlacha ST.  Štěp měří cca 27-30 cm a upravuje se do tvaru čtyřpletence tzv. quadrupl štěpu s délkou 8 cm a tloušťkou 8-10 mm. Tento vzniklý štěp se zavádí do kolene na místo poškozeného předního zkříženého vazu, kdy dochází k jeho pevné fixaci. Krok za krokem dochází k histologické přestavbě a vhojení do kostí. K plnohodnotné náhradě přetrženého vazu pak dojde během 8 až 12 měsíců.

Jaké jsou nejčastější komplikace a bolí operace?

Míra úspěchu operace je více jak 90 %. Mezi pooperační komplikace se řadí zbytnělá jizva, výpotky, bolesti, mírná laxita kloubu nebo omezená hybnost. Pro utišení bolesti dostává pacient silná analgetika, která se podávají jeden až dva dny.

Rehabilitace po operaci

Častá a intenzivní rehabilitace trvá pět měsíců. Během ní dochází k rozcvičování a posilování kolene. Pracovní neschopnost se liší podle druhu zaměstnání. Sedavou práci je možné vykonávat cca 2 až 3 týdny po operaci, fyzicky náročnou práci po 2 až 3 měsících. Vrcholové sporty lze vykonávat po půl roce, bezkontaktní po 4 měsících. Pooperační rehabilitace je v tomto případě nutná a nelze se bez ní obejít.  Pomocí rehabilitace pacient dosahuje plné síly, hybnosti a stability kolenního kloubu, a jedině tak se pacient může vrátit do původní fyzické kondice před zraněním. Sportovci se musí připravit na to, že jejich plná kondice přijde po 9 až 12 měsících.

Kvalitní ortéza CTi správně fixuje zraněné koleno

Koleno by mělo být při chůzi fixované pevnou ortézou. Ta chrání koleno proti poškození operovaného vazu při náhlém, neočekávaném pohybu (podvrtnutí či nesprávný pohyb při chůzi či spánku). Lékaři považují 4-6 týdnů za optimální dobu pro nošení ortézy. Ortéza se dá nosit i při spánku. Kvalitní ortézu si můžete půjčit u nás. Naše ortézy můžete využít v případě nestabilního zkříženého vazu (ACL), postranních kolenních vazů (MCL, LCL), zadního zkříženého vazu (PCL) či při rotační a kombinované nestabilitě. Mezi nejkvalitnější a nejbezpečnější ortézy patří ty s označením CTi. Ortézu si před půjčením můžete prohlédnou a vyzkoušet. Zavolejte na číslo +420 602 155 136 nebo napište na info@proormedent.cz, kde si domluvíte datum a čas.

Jak zefektivnit domácí rehabilitaci?

Domácí rehabilitace se neobejde bez kvalitní motodlahy. Ta urychlí návrat nejen do každodenního života, ale hlavně do toho sportovního.

Rehabilitace s motodlahou

Motodlaha (motorová dlaha) urychlí a zefektivní pooperační léčbu kolen. Koleno můžete pohodlně a bezpečně rehabilitovat v pohodlí domova. Motodlaha rozpohybuje ztuhlé klouby, které mohou v dlouhodobém hledisku způsobit řadu nepříjemných komplikací. S tímto se váže zahojení chrupavek a vaziva, vstřebání otoků, snížení bolesti a lepší cévní a lymfatická cirkulace měkkých tkání v okolí kolenního kloubu.

Motodlaha je velmi oblíbená u zraněných sportovců, kteří se chtějí rychle dostat zpět do sportovního života. V průměru ji potřebují na 2-3 týdny s tím, že jí používají 3x až 4x denně až po dobu 3 hodin.

Více v článku o rekonstrukci předního křížového svalu.

Půjčte si motodlahu a zefektivněte rehabilitaci ještě dnes

U nás v půjčovně motodlah si vyberte motorovou dlahu, která nejvíce odpovídá vašim potřebám. Přístroj si můžete objednat přes formulář, nebo nám zavolejte na telefonní číslo +420 602 155 136. Půjčení na jeden den stojí 250 Kč i s DPH, od 31. dne zaplatíte 220 Kč.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: