25.7.2019
Kategorie: Zajímavosti

Jak nepřehlédnou varovné příznaky bigorexie

Název bigorexie připomíná pojem anorexie a není to náhodou. Bigorexie (Muskulární dysmorfie, Adonisův komplex) také spadá do poruch příjmu potravy a je někdy označována za opak anorexie nebo bulimie, to je však zavádějící. Člověk postižený touto poruchou se doslova nepřejídá čím chce. Jeho problém tkví v jeho „malosti“, kdy má nutkavou potřebu nabírat svalovou hmotu do nereálných nebo zdraví škodlivých rozměrů. K nabírání svalové hmoty potřebuje tělo bílkoviny, hodně bílkovin.

Příznaky bigorexie

Kromě toho, že postižení, v drtivé většině případů se jedná o muže – kulturisty, mají neustále po ruce proteinový nápoj, proteinovou tyčinku, tvaroh, k jídlu si nedají nic jiného než hovězí a kuřecí, tráví většinu času v posilovně. Anabolické steroidy jsou u nich často běžným doplňkem. Veškerý volný čas tráví posilováním. Takový člověk je v práci, během přestávky, schopný lehnout si na zem a začít dělat lehy-sedy nebo kliky. Přijde k vám na návštěvu a než si nabídne tvarohovou buchtu (bez cukru), bude při povídání s vámi dělat dřepy. Váš rozhovor se povede pouze o cvicích, kolik uzvedl a bílkovinách. Možná vám to přijde na jednu stranu směšné, ovšem takový člověk žije v domnění, že je malý a hrozně hubený a že ještě musí nabrat, aby vypadal přítažlivě (podobně jako u anorexie a bulimie) Bohužel následky na sebe nenechají dlouho čekat.

Zdravotní následky mohou být doživotní

Příliš velkou fyzickou zátěží, kdy není tělu dopřán žádný odpočinek, se velice rychle poškozují klouby a kosti. Většina lidí nemá pro tak obrovskou zátěž (svaly váží více než tuky) klouby ani kosti vyvinuté. I „normální“ příděl bílkovin je velkou zátěží pro ledviny, které je musí zpracovat. Při velice nadměrném požívání bílkovin dochází k poškození nejen ledvin, ale také jater. Škodlivé účinky anabolických steroidů jsou všeobecně známé a netřeba je připomínat.

Bigorista postupně ztrácí přátele a někdy i rodinu. Svou samotu a sociální izolaci zahání v posilovně a ocitá se tak v začarovaném kruhu. Pokud jste se v článku poznali nebo někoho takového znáte, je na čase navštívit lékaře dřív, než ponesete nebo ponese následky po celý život.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: