21.2.2019
Kategorie: Cvičení

Jak procvičit unavené oči?

Koukáte celý den do monitoru pracovního počítače nebo hledáte kódy za pokladnou v supermarketu? Sedíte celý den za volantem a vaše oči trpí? Občas jimi rychle zamrkáte, promnete, ale tím si ulevíte jen na chvíli. Mžouráním si oči nejen kazíte, ale také se vám kolem nich udělají mnohem rychleji vrásky.

Jedním ze způsobů, jak očím ulevit je oční jóga. S oční jógou přišel poprvé oční lékař William Horatio Bates na začátku 20. století. Podle jeho teorie je oko také sval a také potřebuje procvičovat stejně jako ostatní svaly v těle. Někteří lidé dokonce tvrdí, že pravidelným cvičením oční jógy se úplně zbavili slabých dioptrií. Vyzkoušejte několik cviků oční jógy, které můžete provádět téměř kdekoliv.

Koukejte do dálky

Najděte si nějaký objekt hodně daleko a upřete na něj svůj pohled. Pokud jste doma, podívejte se z okna. Svaly kolem očí i ve tváři mějte úplně uvolněné. Chvíli objekt sledujte a neuhýbejte pohledem. Po chvíli se zhluboka nadechněte a přesuňte svůj pohled na jiný objekt. Postup za další chvíli opakujte a objekty několikrát za sebou vystřídejte.

Trénujte zaostřování

Buďte zcela uvolnění a dýchejte zhluboka. Natáhněte paži před sebe a zvedněte palec, zaostřete pohled na palec a začněte ho pomalu přibližovat k nosu. Ve chvíli, kdy se vám začne palec mlžit, začněte palec zase oddalovat od obličeje. Opakujte 5-10x.

Vykulené oči

Sedněte si na židli, přestaňte se hrbit a dýchejte zhluboka. Zakloňte hlavu a uvolněte všechny svaly kolem očí. Pak, pouze pohledem, hlavou nehýbejte, kroužete po místnosti. Soustřeďte se na periferní vidění. Zkuste třikrát a pak oči na chvíli zavřete a nechte je odpočinout. Poté zopakujte.

Na konec nechte oči odpočinout

Třením o sebe zahřejte své dlaně a přiložte je k obličeji. Prsty se dotýkají čela a konce dlaní tváří. Očí se nedotýkejte. Mějte prsty u sebe a vytvořte tak úplnou tmu. Nechte oči ve tmě 1-2 minuty, maximálně 5 minut. Zhluboka dýchejte a relaxujte.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: