7.9.2014
Kategorie: Domácnost, Lifestyle

Jak působí barvy na lidskou psychiku?

Barvy nás provází každou chvíli a celý život. Každá barva působí nějak na naši psychiku. Proto, než budete chtít vymalovat váš dům či byt, měli byste si něco zjistit o jednotlivých barvách. Především to, jak na člověka působí. A to si představíme právě v dnešním článku.

Bílá – Navozuje dojem čistoty a odráží nejvíce světla. Opticky zvětšuje, hodí se proto do malých pokojů a bytů. Stěny ovšem mohou působit hole a nezajímavě.

Žlutá – zesvětluje, je veselá, barva optimismu. Díky ní máte dojem tepla. Žlutá podporuje komunikaci a navozuje chuť k jídlu. Pozor je třeba dát při výběru odstínu – agresivní žlutá se nehodí do dětských pokojů nebo do ložnice. Pro tyto prostory jsou naopak ideální měkké odstíny žluté.

barvy_02

Oranžová – je to podobná barva jako žlutá, dodává energii. Tmavý odstín oranžové může některé živější povahy trochu dráždit. Hodí se do kuchyní, obýváků i jídelen.

Červená – obecně se hodí jen do velkých místností, kde je dostatek světla i prostoru.  Má provokativní a dynamizující vliv. Na vymalování pokojů do červena pozor – nepatří do pokojů, kde někdo přespává.

Modrá – modrá navozuje pocit svěžesti, čistoty a klidu. Použitelné jsou spíše jen světlejší odstíny. Modrou se doporučují vymalovat pracovny (podporuje soustředění) či ložnice (uklidňuje).

barvy_03

Zelená – u zelené barvy vždy záleží na tom, jestli zvolíme teplý (trávová) nebo studený (mátová) odstín. Hodí se do pokojů, které slouží ke spaní. Má uklidňující účinky. Je to barva přírody a má veselé (teplé odstíny) i tišící (studené odstíny) vlastnosti.

barvy_04

Fialová – tmavá je elegantní a vážná a světlá je něžná a uklidňující. Fialová barva není příliš oblíbená. Pokud se ale podaří najít správný odstín a kombinaci barev a doplňků, může být fialová velmi inspirativní a příjemná.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: