21.7.2016
Kategorie: Cvičení

Jak regenerovat svaly po cvičení?

Posilovat svaly a budovat svalovou hmotu neznamená jen zvedat stále větší závaží a soustředit se na vyrýsování svalové hmoty v předem naplánovaných trénincích. O své svaly musíte neustále pečovat a po tréninku jim dopřát regeneraci. V opačném případě by se mohly překyselit, rychleji se dostávat do křečí a v krajním případě by se mohla dostavit i svalová horečka, která by mohla i na několik týdnů překazit vaše tréninkové plány. Jak o svaly správně pečovat a jak je regenerovat, aby byly co nejdříve opět připraveny na maximální zátěž?

Jak dlouho svaly potřebují regenerovat

Každý kulturista a sportovec ví, že svaly potřebují k regeneraci určitou dobu. Ta může být různá a ovlivňují ji různé faktory. Zpravidla se doporučuje nechat svaly po posilování odpočívat 24-72 hodin. Záleží na intenzitě tréninku, genetických předpokladech, ale také na stravování nebo způsobu regenerace.

regenerace_01

Správné stravování je základ

Svaly se vyvíjejí a rýsují i v době nečinnosti. Je tedy zapotřebí je neustále správně vyživovat. Dbejte na to, aby váš denní energetický příjem byl vyšší než výdej. A to i ve volných dnech, kdy jen odpočíváte. Jen dostatečně vyživené svaly dokáží rychle regenerovat.

Dostatečně prokrvujte svaly

Proces regenerace svalů je mnohem rychlejší, když je zajištěn v těle nebo konkrétních partiích těla dostatečný krevní oběh. Velkým pomocníkem ke zlepšení a zrychlení krevního oběhu je saunování (v klasických parních saunách i infrasaunách). Dále můžete při sprchování střídat teplou a studenou vodu. To také pomáhá ke zlepšení krevního oběhu.

regenerace_02

Nechcete zahálet? Střídejte cvičení různých partií!

Nechcete mít ve svém tréninkovém plánu zbytečně mnoho volných dní, při kterých byste jen zaháleli a necvičili, ale nechcete svaly přetížit? Naplánujte tréninkové jednotky tak, že trénink bude vždy zacílen na konkrétní partie, mezi kterými budou dostatečné intervaly. Dva dny cvičení bicepsů po sobě se nesmí opakovat.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: