30.12.2019
Kategorie: PR

Jak se konečně zbavit lupů a opět se cítit sebevědomě?

Pocit, kdy se vám kamarádka snaží oprášit „drobky“ na ramenou a vy odvětíte, že „jsou to lupy“, možná důvěrně znáte. Cítíte se trapně vždy, když vás na ně někdo upozorní na jejich přítomnost. Přitom jde o jedno z nejběžnějších onemocnění kůže – průměrně se s ním alespoň jednou za život setká každý druhý člověk. Navzdory tomu většina lidí netuší, jak se proti lupům bránit a jejich tvorbu zredukovat na zanedbatelné minimum. Jste na tom podobně? Pak se vám budou hodit praktické rady v tomto článku. Přečtěte si, co na nevzhledné shluky částeček odumřelé kůže zaručeně pomáhá!

Co se na vaší hlavě děje?

Než s lupy začnete bojovat, seznamte se s jejich základní charakteristikou. Jak již zaznělo v úvodu, jedná se o kousíčky odumřelé kůže, která se drží se ve vlasech a postupně odpadává do okolí. Odumírání buněk svrchní vrstvy kůže je zcela přirozený proces – problém nastává ve chvíli, kdy v oblasti suché pokožky hlavy dochází k mikrozánětům. Kůže se vyvíjí a obnovuje až několikanásobně rychleji než obvykle a tvoří se lupy.

Možná vás překvapí, že rozlišujeme dva typy lupů. Známější jsou suché, které z vlasů odpadávají na ramena a záda. Mají podobu malých teček i větších i větších kousků kůže. Pokožka bývá suchá až podrážděná. Často svědí.

Druhý typ – mastné lupy – zůstává na hlavě. Z estetického hlediska je horší, protože se drží na pokožce. Navíc ji dráždí. Postižená místa svědí velmi intenzivně a nabádají ke škrábání, což průběh onemocnění zhoršuje. Dalším nepříjemným projevem mastných lupů je specifický zápach.

Proč se lupy tvoří?

Přesná příčina tvorby lupů nebyla doposud potvrzena, nicméně odborníci se shodují, že může jít o projev seboroické dermatitidy. Lidé trpící tímto častým onemocněním mají mastnou pleť a jejich pokožka hlavy je náchylná k zánětům.

Se seboroickou dermatitidou jde ruku s přítomností kvasinek rodu Malassezia. Výskyt těchto hub je na pokožce hlavy obvyklý (živí se zde oleji produkovanými vlasovými folikulami), nicméně jejich nadměrná aktivita vede k podráždění epidermis a urychlení tvorby kožních buněk. Ty se po odloupnutí mísí s mastnotou a tvoří větší shluky – lupy.

K dalším důvodům výskytu lupů zřejmě patří suchá pokožka, nedostatečné česání vlasů, používání vlasové kosmeticky s nevhodným složením a v neposlední řadě některá kožní onemocnění (např. lupénka nebo ekzém).

Dodržujte zásady správné hygieny

Problémy s lupy lze vyřešit používáním speciálních šampónů s obsahem antimykotických látek a složek pro zklidnění pokožky. Velmi dobrých výsledků lze dosáhnout díky prověřené kosmetice od francouzské Biodermy. V nabídce jednoho z předních světových výrobců najdete Nodé DS+intenzivní vlasový šampon s patentovaným komplexem DSactiv, který zmírňuje svědění a zabraňuje tvorbě lupů.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: