30.6.2016
Kategorie: Lifestyle, Relax - odpočinek

Jak se správně opalovat?

Léto je konečně tady, nastal čas si připomenout, jak se správně opalovat. Zásady správného opalování dodržujte vždy – je totiž úplně jedno, jestli své tělo vystavíte paprskům u českého rybníka nebo u moře. Sluneční paprsky mohou vaši pleť poškodit všude stejně!

Kvalitní opalovací přípravek? Musíte počítat!

Před negativním vlivem UV záření vás může chránit krém, olej či mléko. Nikdy nevybírejte opalovací přípravek podle ceny či značky. Musí vás zajímat jeho označení – tzv. SPF faktor. Toto číslo vyjadřuje dobu, po kterou vás přípravek ochrání.

opalovani_01

Sami si musíte vypočítat, jaký SPF faktor je pro vás nejlepší. Je to poměrně jednouché. Nejdříve musíte vědět, po jaké době se vaše kůže na sluníčku spálí. Potom už je to jednoduché. Jestliže víte, že budete na sluníčku například 2 hodiny – to jest 120 minut, budete počítat takto: 120/doba, za jakou se vaše kůže spálí. Například tedy: 120/10 = 12. Budete tedy potřebovat přípravek s faktorem minimálně 12.

Výpočet uplatníte i ve chvíli, kdy potřebujete zjistit dobu, po kterou vás krém ochrání. Zde počítejte takto: SPF x doba, za jakou se vaše kůže spálí, tj. například 10*10 = 100. Přípravek nabízí ochranu na 100 minut.

opalovani_02

Zásady správného opalování

Sluneční paprsky jsou nejvíce intenzivní v době poledne cca od 11 do 13 hodin. V tuto dobu se raději schovejte do stínu. Je také lepší používat přípravek s vyšším faktorem. Jestliže se budete častěji koupat, investujte do voděodolného přípravku, nebudete se muset po každé koupeli znovu mazat. Jestliže máte mateřská znaménka, chraňte je! Po opalování se vždy prohlédněte, jestli nemáte na těle nové pihy, mohlo by se jednat o melanom. Pokožku po opalování vždy důkladně hydratujte! Používejte speciální krémy po opalování. Jestliže se objeví spáleniny, na jejich zklidnění pomůže i obyčejný bílý jogurt.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: