9.6.2016
Kategorie: Sport

Jak se udržet při sportu a vrcholu, i když léta přibývají?

Provozujete dlouhá léta aktivně individuální nebo týmový sport, ale začínáte pociťovat, že tělo stárne? Začínáte sami na sobě poznávat, že tělo už nesnese takovou zátěž jako dříve a ani vaše výkony nejsou tak perfektní, jako bývaly? Stárnutí a úbytek sil a fyzické kondice jsou jevy, které se nedají zastavit, dají se ale oddálit a i ve starším věku se můžete udržet v dobré formě, abyste při sportu ještě potrápili mladší ročníky. Jen je zapotřebí dodržovat pár základních pravidel.

Nezvyšujte bezhlavě tréninkové jednotky

Pro mnoho sportovců je symbolem sportovní dlouhověkosti Jaromír Jágr. I ve čtyřiačtyřiceti letech se udržuje neustále na sportovním vrcholu a stačí i o generaci mladším hráčům. Jaromír Jágr je pověstný svým maximálním nasazením na tréninku. Na každý trénink přijde první a odchází jako poslední a ještě si tréninkové jednotky přidává, třeba i v noci. Větší zátěž je sice dobrým receptem, jak udržet tělo v kondici i ve vyšším věku, ale myslete na to, že tělo na to musí být připravené.

jagr_01Fotografie z fb Jaromír Jágr.

Klouby už nevydrží to, co vydržely dříve

Musíte neustále myslet na své tělo. Zvyšování tréninkové zátěže je sice správnou variantou, jak se udržet na vrcholu, ale musí na to být připravené i vaše tělo. Zejména klouby už nesnesou takovou námahu, jako dříve. Klouby je zapotřebí neustále posilovat vhodnými vitamíny, aby dobře fungovaly šlachy a chrupavka. V opačném případě by zvýšení tréninkové zátěže nemuselo znamenat prodloužení sportovního života, ale naopak jeho rychlý konec.

sport_02

Celkově více péče vašemu tělu

Celkově je třeba se zaměřit nejen na trénink, ale na své tělo. To potřebuje delší poctivější regeneraci. Právě správné nakombinování tréninkových jednotek a regenerace je klíček ke sportovní dlouhověkosti. V mladším věku tělo tolik regenerace nepotřebuje, ale s přibýváním let už ano. Velkou pozornost si zaslouží také strava, která musí být vyvážená, s vysokým obsahem minerálů a živin.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: