21.4.2016
Kategorie: Sport

Jak správně dýchat při běhání?

Rozhodli jste se, že letos začnete pravidelně běhat, abyste zvýšili svou fyzickou kondici a kapacitu plic? Běh je finančně nenáročným sportem, dá se provozovat prakticky za každého počasí a tělu je velmi prospěšný. I správné běhání má několik zásad. Důležitá je především technika běhu a správné dýchání. Bez správného dýchání daleko nedoběhnete. Jak tedy při běhu dýchat?

Hluboké dýchání, nikoliv povrchní

Při běhu musí být tělo dostatečně okysličeno, aby se maximální možné množství kyslíku dostalo i do krve a byly okysličeny i svaly. Zní to velmi jednoduše, ale provedení tak snadné není. Kdybyste dýchali jen povrchně, budete už po chvíli běhu lapat po dechu, intenzita dýchání se bude zvyšovat a rychle se dostaví pocit únavy a v horším případě i svalové křeče způsobené nedostatečným okysličením svalů a jejich překyselením. Jaký je rozdíl mezi povrchním a hlubokým dýcháním?

fiityn.cz_dychani_beh_01

Hýbe se vám břicho nebo hrudník?

Zkuste se jen postavit a nadechnout. Hýbe se vám jen hrudník, ale břicho zůstává bez pohybu? V tom případě je to špatně. Hluboké dýchání je takové, že vzduch proniká do všech částí těla a musí se vám nafouknout i břicho. Jedině tak okysličíte své tělo a krev dostatečně. Kdo není zvyklý dýchat hluboce, bude mít ze začátku problémy se to správně naučit. Začněte nejprve zkoušet bez pohybu, pak při chůzi a nakonec hloubkové dýchání zapněte při běhu. Pokud budete mít důkladně natrénováno, budete dýchat hloubkově při běhu automaticky.

fiityn.cz_dychani_beh_02

Ideálně nosem, ale chce to trénink

Nejlépe se plíce okysličí, když dýcháte nosem. Bohužel i to chce trénink. Nemyslete si, že na první pokus uběhnete 5 kilometrů v rychlém tempu a budete dýchat jen nosem. Tělo si musí nejprve na nosní dýchání zvyknout. Běhejte jen tak rychle, abyste vše v klidu udýchali nosem. Tělo si začne zvykat a budete moci stále více přidávat na rychlosti.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: