19.1.2016
Kategorie: Sport

Jak začít s běháním?

Lepší celková fyzická i psychická kondice, rychlejší hubnutí, posílení srdce i imunity, snadnější překonávání stresových situací, zlepšení spánku a skvělý pocit. Přesně to přináší pravidelné běhání. Patříte ale mezi chronické odkladače, nebo jste si už zaběhat byli, ale zjistili jste, že to není nic pro vás, protože jste se utavili už po pár metrech? V tom případě děláte něco špatně. V tomto článku vám poradíme, jak začít běhat, aby se z toho stal váš koníček i droga. Věřte, že není náhoda, že tolik lidí v současné době chodí běhat.

Na začátku vás ale musíme upozornit – pokud trpíte nadváhou, není pro vás běh to pravé, na vaše klouby a kosti by byla vyvíjena příliš vysoká zátěž. Nejdříve se proto věnujte rychlé chůzi, plavání nebo jízdě na kole. Až nějaké kilo shodíte, můžete se bez obav vrhnout na běhání. Uvidíte, že vás to ihned chytne!

Bez kvalitních bot se neobejdete

Základem je vybrat si vhodné a kvalitní běžecké boty. Boty na běhání musí být větší než ty, které máte na chození po venku. Zároveň ale nesmí být velké moc, abyste si v nich nepřipadali jako klauni a nezakopávali o vlastní špičky. Měly by být co nejlehčí. Uvidíte, že po pár kilometrech ucítíte každý gram.

beh_01

beh_02

beh_03

Pak už vám nic nebrání v tom, abyste vyrazili. Pokud je to možné, vyberte si nějakou lesní cestu. Nejen, že je měkčí, ale zároveň naleznete i další příjemný rozměr běhání – pobyt v přírodě a možnost jednoduše „vypnout“.

beh_04

Hlavně pomalu

Začněte pomalu. Nemá cenu běžet rychle, když vás to po dvou minutách téměř zabije. Tímto způsobem byste si běhání nikdy nezamilovali. Nejde o to, kolik toho uběhnete, ale jak dlouho vydržíte. Pokud chcete zhubnout, měli byste pravidelně běhat alespoň 30 minut v kuse (počítá se do toho i rychlá chůze). Doporučuje se ale 45 minut. Před začátkem běhu je důležité se dobře protáhnout. Kromě toho, že je třeba začít běhat pomalu, existuje ještě jedno pravidlo, které je nutné dodržovat – dýchejte nosem. Pokud nejste schopni běh udýchat nosem, běžíte nad své současné možnosti. Časem se ale vaše fyzická kondice zlepší a z běhání se stane pro vás radost.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: