3.3.2016
Kategorie: Cvičení

Jak zařídit domácí posilovnu?

Abyste se udrželi v dobré fyzické kondici, vylepšovali svůj zdravotní stav a nabírali svalovou hmotu, nemusíte jezdit každý den do vzdálených posiloven a platit několik tisíc za členství ve fitness a komerčních posilovnách. Kvalitní a účinnou posilovnu si můžete zařídit i doma. Pokud máte domácnost s více místnostmi, velkou garáží nebo nevyužitou půdou, máte pro zařízení posilovny ideální prostory. Čím vším vybavit posilovnu, aby byla opravdu užitečná?

Pokud máte možnost, rozdělte prostor na 3 samostatné zóny

Pokud vám to prostor dovolí, je ideální variantou rozdělit prostor pro domácí posilovnu na 3 samostatné zóny. První zónou by měl být prostor pro strečink a rozcvičení. Druhou zónou by měl být aerobní prostor. A třetí zónou prostor pro posilování. Snažte se tyto části oddělit a zachovat jim samostatný ráz. Při komplexním posilování byste měli využívat všechny 3 zóny.

Důležité vybavení pro strečink a rozcvičení

Zařízení zóny pro strečink a rozcvičení je nejsnazší. Nepotřebujete žádné složité ani specializované vybavení. Kvalitní strečink lze provádět i bez pomůcek. Velký důraz je třeba věnovat podlaze. Ta by měla být rovná a nesmekavá. Pokud máte v posilovně hladkou podlahu, která se smeká, je dobré na zónu strečinku položit alespoň podložky na jógu.

domaci_posilovna_01

Aerobní zóna – kondiční cvičení

Aerobní zónou se rozumí prostor, určený primárně pro kondiční cvičení, nikoliv pro účel nabírání svalové hmoty. Tento prostor by měl působit klidným, spíše relaxačním dojmem. Jako výbava zde může být rotoped, běžící pás nebo různé další druhy běžeckých přístrojů. Nebojte se do této zóny instalovat květiny, přenosnou televizi nebo rádio. U kondičního tréninku potřebujete mysl uklidňovat.

domaci_posilovna_02

Posilovací prostor

Posilovací prostor je pro většinu domácích posiloven tou nejdůležitější zónou. Slouží pro nabírání svalové hmoty a rýsování postavy. Základním vybavením této zóny by měly být činky. Chybět by neměla ani posilovací lavice. Nemusíte využívat jen prostor na zemi, ale některé druhy posilovacích strojů je možné také instalovat na zeď. Pokud vybíráte posilovací stroj, myslete na to, aby byl opravdu komplexní a užitečný. Volte zkušené posilovací značky. Některé stroje od nekvalitních výrobců nejsou tak dokonale promyšlené a při cvičení na nich nebudete dosahovat takových účinků, jako na speciálních modelech.

domaci_posilovna_03

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: