28.7.2016
Kategorie: Cvičení, Hubnutí

Jak zhubneme pomocí skákání přes švihadlo?

Na základní škole patřilo skákání přes švihadlo k naprosto nepostradatelné součásti každé rozcvičky. I když se jedná o poměrně monotónní a nudné cvičení, které většina z nás nikdy neměla ve velké oblibě, pro tělo je velmi přínosné. Zejména pro hubnutí se jedná o ideální cvičení. Jak pomáhá skákání přes švihadlo hubnout?

Zapojení celého těla

Ačkoliv se to na první pohled nemusí zdát, skákání přes švihadlo je komplexní cvičení, při kterém se zapojí hned několik svalových partií v dolní i horní části těla. Jedná se o ideální kardio cvičení, která jsou pro hubnutí nejvhodnější. Jedna hodina skákání přes švihadlo denně (samozřejmě s přestávkami), může pomoci vašemu tělu spálit 600-800 kcal, což rozhodně není málo.

Náročnější než běhání

Pro lidské tělo je skákání přes švihadlo mnohem náročnějším sportem než například běh nebo jízda na cyklistickém trenažéru. Tělo se dostává do mnohem větších tepových frekvencí. Myslete i na to, že ne vždy znamená vysoká tepová frekvence rychlejší hubnutí. Může naopak znamenat rychlejší únavu metabolismu a svalové křeče. Při skákání je nejvhodnější tepová frekvence 50 – 65 % vašeho maxima. Tak vydržíte skákat delší dobu a spálit více kalorií a tuků.

svihadlo_01

Kdykoliv a kdekoliv

Skákání přes švihadlo je velmi nenáročným sportem, a to jak z finančního hlediska, tak z hlediska zázemí. Kvalitní švihadla lze pořídit už od pár set korun. Skákat lze prakticky kdekoliv v interiéru i exteriéru. Vždy byste ale měli skákat ve vhodné obuvi, abyste minimalizovali zranění kotníků, která jsou při skákání velmi častá. Kromě zvýšení fyzické kondice, spalování tuků pomáhá skákání přes švihadlo tvarovat a rýsovat svaly na lýtkách a na rukou.

Jaká je správná délka švihadla? Švihadlo přehnuté na půl by mělo být dlouhé od země do výšky podpaží, nikoliv nad ramena ani pod lokty.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: