11.4.2019
Kategorie: Hubnutí

Jakou roli hraje při hubnutí genetika?

„Mně zhubnout nejde, my to máme v rodině.“ Kolikrát jste tuto větu již od někoho slyšeli nebo ji dokonce sami použili? Polovina západního světa bojuje s obezitou, ale náš genetický materiál se poslední tisíc let nijak výrazně nezměnil. Jenže na druhou stranu si říkáte, jak je možné, že vaše kamarádka zvládne za den vyjíst půlku plné lednice a je přirozené štíhlá, zatímco vy přitom na ní jen díváte a máte dvě kila nahoře. Jak to tedy je?

Genetika hraje malou roli

Je pravda, že až 70% vzhledu zdědíte po svých rodičích. Pokud zdědíte krátké nohy, modelka z vás nejspíš nebude nikdy. Přesto je svádění nehezké postavy na genetiku pouhou výmluvou. Lidí, kteří jsou opravdu geneticky obézní, existuje pouhých 4 – 5%.

Mnoho lidí si plete genetické dědictví se špatnými stravovacími návyky, které si nesou již z domova. Pokud vaše předchozí generace žili nezdravě, něco to v jejich genech zanechalo a určitý podíl to zanechá i ve vás. To ovšem neznamená, že vy v tom musíte pokračovat a že jste bez šance na hezkou postavu a zdravý život. Váš zdravý životní styl se odrazí ve vašich genech a s tím i ve vašich potomcích. Podobně to funguje se sportem. Pokud budete z rodiny, kde sport a fyzická aktivita patří k běžnému životu, budete ho i vy ke svému životu potřebovat. Že vás ke sportu rodiče nikdy nevedli neznamená, že s ním nezačnete v dospělosti a nepovedete k němu své děti.

Co postavu ovlivňuje?

Je to přesně tak, co obézní lidé nechtějí slyšet. Největší podíl na vaší postavě má váš životní styl. Nezdravý jídelníček, přejídání a nedostatek pohybu jsou nejčastějšími důvody, které vedou k obezitě. Důležitou roli také hrají nemoci,věk a hormony. Některá onemocnění (například problémy se štítnou žlázou) mohou vést k obezitě. Při hubnutí se často opomíjí hormony na kterých také velmi záleží.

Inzulín

Inzulín patří mezi nejdůležitější hormony v těle. Inzulín může za ukládání tuků, růst svalové hmoty a regeneraci těla. Pokud jíte hodně sladké, jeho hladina stoupá a nevyužitou energii ze sladkého uloží v tuky.

Leptin

Známý také jako hormon hladu. Pokud se cpete jídlem rychle, nestihne tento hormon dát mozku impuls, že má tělo dost, že je nasycené a vy se začnete přejídat. Mozek postupně začne tento hormon ignorovat a vy jen docílíte toho, že budete mít neustále hlad.

Glukagon

Glukagon umí jednu úžasnou věc. Dokáže uvolnit sacharidy a tuky z vašich tukových polštářů a přeměnit je na energii. Toho ale dosáhnete pouze stravou bohatou na bílkoviny s nízkým obsahem sacharidů.

Nastal čas, přestat se na osud vymlouvat, ale změnit ho!

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: