20.2.2020
Kategorie: Cvičení

Je izometrické cvičení způsob, jak budovat svaly?

Izometrická cvičení jsou kontrakce konkrétního svalu nebo skupiny svalů. Během izometrických cviků svaly znatelně nemění délku a postižený kloub se nepohybuje. Izometrická cvičení pomáhají udržovat sílu. Mohou také budovat svaly, ale ne efektivně.

Jak cvičit

Protože izometrická cvičení jsou prováděna v jedné poloze bez pohybu, zlepší sílu pouze v jedné konkrétní poloze. Museli byste dělat různá izometrická cvičení skrz celou škálu pohybu vaší končetiny, abyste zlepšili svalovou sílu v celém rozsahu. Navíc, protože izometrická cvičení jsou prováděna ve klidné poloze, nepomohou zlepšit rychlost nebo atletický výkon. Mohou však být užitečné při zlepšování stabilizace – udržování polohy postižené oblasti – protože svaly se často stahují izometricky, aby napomohly stabilizaci.

Izometrická cvičení mohou být nápomocná někomu, kdo má zranění, které způsobuje bolest. Například, pokud máte syndrom zamrzlého ramene, lékař nebo fyzioterapeut může zpočátku doporučit izometrická cvičení zahrnující skupinu svalů, která pomáhá stabilizovat rameno a udržet sílu ramene během zotavení.

Cvičení zlepšuje zdravotní stav

Izometrický trénink může být užitečný také pro někoho, kdo má artritidu, což by mohlo být zhoršeno pomocí svalů k pohybu kloubu v celém rozsahu pohybu. Když lidé s artritidou provádějí izometrická cvičení a jejich síla se zlepšuje, mohou se dostat k jiným typům silového tréninku. Silový trénink může pomoci zmírnit bolest a zlepšit fyzickou kondici.

Studie prokázaly, že izometrická cvičení mohou také pomoci snížit krevní tlak. Pokud však máte vysoký krevní tlak, cvičte při nižší intenzitě. Cvičení při vyšší intenzitě někdy způsobuje dramatické zvýšení krevního tlaku během aktivity.

Před zahájením izometrických cvičení se poraďte se svým lékařem, pokud máte vysoký krevní tlak nebo máte problémy se srdcem. Během cvičení na silovém tréninku nezadržujte dech, protože to může způsobit nebezpečné zvýšení krevního tlaku.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: