4.4.2019
Kategorie: Sport

Je pro malé děti vhodný náročný trénink již od útlého věku?

Při pohledu na krásné malé krasobruslařky, které ladně zvládají těžké piruety na ledu, malí hokejisté, kteří střílí úspěšné góly soupeři, malí tenisté nebo nebo na děti v těžkých gymnastických pózách, mnoho lidí žasne s otevřenými ústy nad jejich neuvěřitelnými výkony. Rodiče takových dětí se dmou pýchou. Jenže vás možná při pohledu na tyto děti napadají otázky: „Jak často trénují? V kolik ráno vstávají? Mají nějaký volný čas?“

Mnoho rodičů se ve svých dětech vidí

Asi nejdůležitější otázku je, kolik z těchto dětí vrcholově sportuje z vlastní iniciativy a kolik na popud rodičů. Stále více rodičů je posedlých výkony svých dětí a to vše se odráží na fyzickém i psychickém vývoji dítěte. Pokud budete své děti nutit k intenzivním tréninkům proti jejich vůli, jen v nich vypěstujete odpor k pohybu. Malé děti nejsou na jednotvárný pohyb fyzicky připravené a mohou si způsobit trvalé poškození pohybové aparátu. Další negativní stránkou tlačení dětí do něčeho, co nechtějí, je poškození vašeho vztahu.

Kdy začít s náročnějším tréninkem?

Podle odborníků by měly děti s náročnějším tréninkem začít minimálně v deseti letech. Do té doby jim stačí běžná sportovní průprava. Pokud váš prvňáček touží být jako Jaromír Jágr, nechte ho hrát hokej. Ovšem netlačte na něj s výsledky. Sport má být především pro zábavu a uvolnění přebytečné energie.

Děti by neměly mít nikdy přetěžovanou pouze určitou svalovou skupinu, jejich pohyb vyvažujte. Když vaše dítě není stejně rychlé jako ostatní, nedělejte z toho tragédii, hlavně, že ho to baví!

Veďte děti ke sportu zábavou

Paradoxem je, že v Česku přibývá rodičů posedlých aktivitami svých dětí, ale souběžně s tímto fenoménem přibývá dětí s obezitou, protože nemají pohyb žádný. Každá „normální“ sportovní aktivita dítě zocelí a připraví na další život. Naučí se lépe zvládat stresové situace, přijímat prohru, být týmovým hráčem, což později uplatní v práci se spolužáky a kolegy.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: