15.8.2019
Kategorie: Sport

Jianzi: Zábavná letní hra pro celou rodinu

Už jste si slyšeli o jianzi? Jianzi je hra, která pochází z Číny, kde je oblíbeným národním sportem. Ačkoliv je v Číně známá již přes 2000 let, u nás stále tolik známá není, ovšem po celém světě si získává stále více příznivců. Ke hraní jianzi nikoho nepotřebujete, můžete hrát i sami, ovšem s „kámošema“ nebo rodinou je to mnohem větší zábava. Staňte se průkopníky a zahrajte si na hřišti, jianzi. Ke hře vám postačí míček podobný našemu „hakisáku“.

Míček pro jianzi

Míček určený pro hraní jianzi má zatíženou spodní část do které se kope. Z druhé strany míčku jsou vpíchnutá husí barevná brka, která udržují směr a stabilitu míčku. Díky těmto úpravám je míček pomalejší a stabilnější, proto mohou jianzi hrát i starší lidé.

Princip hry

Princip hry je velice jednoduchý a pochopí ho i malé dítě. Vaším úkolem je udržet míček, co nejdéle ve vzduchu a to jakýmkoliv způsobem. Používat můžete ruce, nohy, hlavu, co vás napadne. Při hře je povoleno používat různé triky.

Hrát jianzi můžete také mezi sebou. Míček si můžete vzájemně kopat, pinkat či házet a dosáhnout, co největšího počtu výměn nebo závodit, kdo ho udrží nejdéle ve vzduchu.

Kde můžete jianzi hrát?

Oficiální pravidla sice hovoří o hřišti 1,6 metru, ovšem vy oficiálně nehrajete, proto si jianzi můžete zahrát, kde vás napadne, což je jeho obrovská výhoda. Na hřišti, na zahradě, na pláži, o přestávce v kanceláři nebo na hale můžete z kapsy vytáhnout míček a začít hrát. Nepotřebujete žádné branky, speciální hřiště, sítě ani koše.

Udržíte si kondici

Jianzi se řadí mezi aerobní sporty a ačkoliv to vypadá jako snadný úkol, věřte, že si i zadýcháte a možná i zapotíte. Nejen, že se zlepší vaše kondice, ale také se zdokonalí váš postřeh a soustředění. Jako bonus na závěr se zbavíte nějakého toho přebytečného kila.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: