16.11.2017
Kategorie: Cvičení, Zdravá výživa

Co jíst před cvičením a po cvičení?

Neustálá otázka je, jak, byť cvičíme, si udržet fyzičku. Jíst přece musíme. Jaká jsou tedy pravidla a doporučení, jak se udržet fit?

Základní pravdy

  • Obecnou pravdou je, jíst pravidelně a v malých dávkách, a to nejlépe pětkrát denně. Jedině pak totiž nebudete mít pocit hladu, díky čemuž zabráníte přejídání a tloustnutí.
  • Dále je nutné sledovat, aby váš energetický příjem nebyl vyšší než výdej. Jen díky této kontrole nebudete přibírat, a pokud zároveň budete cvičit, pak půjdou kila sama dolů.
  • Dále je třeba hlídat si tuky. Těch by vaše tělo nemělo mít více než třicet procent. Zabráníte ateroskleróze a udržíte si optimální hmotnost.
  • Omezte živočišné tuky, máslo, sádlo, a nahraďte je rostlinnými tuky a oleji.
  • Dalším pravidlem je nezbytnost ovoce a zeleniny, což figuruje jako prevence před stárnutím a civilizačními chorobami. Optimální množství je pět set gramů ovoce a zeleniny denně.
  • Dále se zbavte mouky, celozrnných a tučných produktů, ale také nadměrné konzumace masa.

Co jíst před cvičením?

V prvé řadě je třeba si uvědomit, že na cvičení potřebujete energii. To však neznamená, že se přecpete svíčkovou, na to zapomeňte. Poslední jídlo si můžete dát maximálně hodinu před cvičením, abyste nezatížili svůj trávicí systém a spalovali energii ze zásobních forem, tedy z tukové tkáně. Rozhodně se vyhněte tučným a sladkým pokrmům, pozor si rovněž dejte na vyšší obsah vlákniny, která zpomaluje přestup sacharidů do krve.

Lehce stravitelné potraviny jsou správnou volbou. Řeč je například o celozrnném pečivu, ovoci, müsli tyčinkách bez polevy, kokteilech, proteinových tyčinkách s karnitinem nebo guaranou a podobně. Nezapomeňte rovněž na pitný režim – čistou vodu bez cukru, anebo speciální iontové nápoje.

Co jíst po cvičení?

V prvé řadě se zaměřte na cíl. Chcete zhubnout, anebo nabrat svalovinu? Po aerobiku vyčkejte jednu hodinu na uvolnění, a až poté si dejte jídlo, a sice zdravý talíř s polovinou zeleniny, čtvrtinou přílohu a čtvrtinou bílkovin. Sacharidy jsou energií pro svaly, bílkoviny svaly regenerují. Pokud chcete zhubnout, jezte až hodinu a půl po cvičení. Jezte bílkoviny se sacharidy, tedy čerstvý salát s drůbežím masem, vejcem, rybou nebo luštěninami a malou porcí přílohy, například.

Kdo chce nabrat svalovou hmotu, ten by měl jíst so půl hodiny po cvičení, a to sacharidy, jako je například banán, džus, müsli tyčinka. Do dvou hodin pak musí tato osoba zkonzumovat pokrm, který je bohatý na bílkoviny a sacharidy. Je to například kuřecí plátek s vařenými brambory a zeleninovým salátem.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli:
Štítky:,