9.3.2017
Kategorie: Cvičení

Jóga pro maminky

Pro někoho je těžké se v mateřství zbavit dřívějších sportovních aktivit, ale věřte tomu, že pokud jste dříve jógu cvičila, můžete s ní pokračovat i v pokročilejších stádiích těhotenství, „jen s jistým omezením“ – náročnější cviky vynechejte.

Dost často se jóga doporučuje maminkám před porodem, aby se zklidnily a porození miminka pro ně bylo snadnější. I tak je porod nelehkým úkolem, právě žen, tak si pojďme tu přípravu na něj zpříjemnit. Rozhodně však necvičte pozice, které by mohly ohrozit miminko v bříšku.

Ona i klasická „svíčka“, kterou znáte z tělocviku není nyní vhodná! Navíc teď máte horší kondici, může se vám lehce zatočit hlava, a proto je lepší věnovat se jednoduchým cvikům, meditaci či dechovému rituálu. Najděte si někoho s kým budete cvičení konzultovat – trenérku jógy. Naučí vás cviky (asana, pranayama, vinyasa, atp.), které můžete následně praktikovat i doma.

pregnancy

Existují také nejrůznější videa na internetu pro budoucí maminky, ale vždy cvičte jen to, na co se cítíte a v tempu, které vyhovuje vám! Již takhle máte v těhotenství fyziologicky zrychlený puls, prioritou tedy bude spíše nalezení rovnováhy a klidu.

Jóga vám pomůže zvládnout stres, odstranit napětí a posílit svaly pánevního dna

Využijte volných chvil, kterých máte, i když jsou třeba vzácné. Ono i pět minut denně může pomoci pro fyzickou a duševní pohodu. Stanete se soustředěnější a šťastnější. Budete se cítit silnější, a to vás povede k získání trvalé energie v samotném rodičovství. Chce to jen trpělivost a regenerace se dostaví.

Ideální jsou dechová cvičení – jak na ně?

  • 6x se hluboce nadechněte nosem, dokud nejsou plíce plné a pak opět nosem vydechněte až do jejich vyprázdnění. Při nádechu i výdechu si v hlavě počítejte – nádech dva-tři-čtyři-pět-šest; výdech-dva-tři-čtyři-šest. Na pár kol tento počet v hlavě udržujte až přejdete do fáze rytmu pomalého dechu a přirozeného pocitu bez počítání.

13871373543_a558e843e3_b

  • 4x se nadechněte nosem a s plícemi plnými vzduchu zadržte dech. Výdech proveďte za počtu 4. S prázdnými plícemi zadržte dech do počtu 1 – 4. V hlavě si opět počítejte a udržujte při každém úkonu rytmus dva-tři-čtyři.
  • Zavřete oči a položte si ruku na břicho. Hluboce se nadechněte nosem až ucítíte, že se břišní krajina pod dlaní vzedmula. Vydechněte nosem a vnímejte pocit toho, jak se břicho vrací zpět do původní polohy. Počítejte odzadu od čísla 27 – břicho se zvedá, klesá, 26 – břicho se zvedá, klesá..až dojdete k hodnotě 1. Cvičení můžete klidně zopakovat ještě jednou. Můžete takto cvičit i na židli, ale klidně i v posteli, v momentě, kdy bude potřeba pomoci s usínáním v noci.
Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: