5.3.2020
Kategorie: Cvičení, Sport

Jsou eliptické stroje pro základní aerobní cvičení lepší než běžecké trenažéry?

Eliptické stroje (u nás známé jako orbitreky) a běžecké trenažéry jsou skvělým způsobem, jak dodat do života pohyb, aniž byste odešli z domu. Obecně nezáleží na tom, který z dvou zmíněných strojů si vyberete.

Eliptické stroje však mohou oproti běžícím strojům nabídnout určité výhody.

  • Použití eliptického stroje může být na kolena, boky a záda méně zatěžující než běh na běžícím pásu. Chůze na běžícím pásu však vyvíjí přibližně stejnou sílu jako při použití eliptického stroje.
  • Na rozdíl od běžících pásů jsou některé eliptické stroje vybaveny pohyblivými držadly nebo hůlkami v horní části, podobnými lyžařským hůlkám. Umožňují vám cvičit ruce i nohy.
  • U většiny eliptických strojů lze šlapat dozadu, což vám umožňuje pracovat se svaly lýtek a hamstringů o něco více než dopředu.

Alternativa k běhu

Používání eliptického stroje je obecně považováno za činnost s nízkým dopadem a pokud ho používáte správně, nemělo by to způsobit bolest kolene. Protože eliptické stroje poskytují aerobní aktivitu s nízkým dopadem, mohou být dobrou alternativou k běhu nebo joggingu pro někoho, kdo má bolesti kloubů způsobené artritidou. Poraďte se se svým lékařem o tom, jaké cvičení je pro vás nejvhodnější, pokud máte nějaké zranění nebo zdravotní potíže.

A co když trénujete na maratónský běh nebo jiný silniční závod? Běžecký pás je pravděpodobně lepší nástroj, který vás připraví na běžeckou událostí. Ale i když je vaše hlavní aerobní kondiční aktivita běh, může vás cross-training s eliptickým strojem nebo jiným cvičebním zařízením s nízkým dopadem udržet svěží a zabránit zraněním přetížením, včetně zlomenin.

Pokud používáte eliptický stroj, nezapomeňte udržovat správné držení těla, abyste zajistili co nejefektivnější trénink. Udržujte svá ramena dozadu, hlavu vzhůru a svaly břicha pevně. Dívejte se dopředu, ne dolů na vaše nohy. A neopírejte se o úchyty – nechte své spodní tělo podepřít vaši váhu.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: