25.6.2020
Kategorie: Sport

Jsou šachy sportem?

Mnoho klidí se pozastavuje nad tím, zda jsou šachy skutečně sportem nebo „jen“ společenskou hrou. Většina se ohradí, že pojem sport vyjadřuje fyzickou námahu a aktivitu, ale každý sportovec ví, že sport je o mnoha dalších věcech a právě ty šachy splňují.

Vyhrát nad soupeřem

Cílem šachové hry je vyhrát. Šachy zahrnují neúnavný boj proti soupeřovi. Pravděpodobně neexistuje žádná sportovní činnost, při které by dva lidé byli po tak dlouhou dobu v konkurenčním boji takové intenzity.

Mistrovství a soutěže

Mistrovství světa funguje od roku 1886. Šachové soutěže se pořádají na všech úrovních: školy, univerzity, kraje, města, ligy, junior, senior, evropský, světový atd.

Fyzická zdatnost

Vrchol duševní kondice vyžaduje, aby byli hráči v dobré fyzické kondici. Hráči se musí zcela soustředit až na sedm hodin. Jak se zvyšuje stres a napětí, krevní tlak, puls a frekvence dýchání se zvyšují. Soutěžící o mistrovství světa mají odborníky na výživu a fitness trenéry.

Trest za nesportovní chování

Hráči jsou potrestáni za špatné sportovní chování, např. za odmítnutí potřást si rukou se svým soupeřem. Možné podvádění se bere vážně. Existuje antidopingová politika.

Globální hra

Šachy se hrají po celém světě bez ohledu na věk, rasu, pohlaví, příjem nebo jazyk. Lidé s tělesným postižením hrají šachy. Slepí lidé hrají šachy. Lidé s pokročilým onemocněním motorických neuronů hrají šachy: Profesor Stephen Hawking hrál šachy se svými dětmi.

Duševní složka

Všechny sporty mají mentální složku. Konečně konkurenční sporty mohou být konstruovány jako strategické hry, které se liší pouze ve svém fyzickém projevu.

Národní ocenění

Mistři světa v šachu vyhráli svou národní soutěž Sportovec roku, včetně Magnuse Carlsena (Norsko), Vishy Anand (Indie) a Veselin Topalov (Bulharsko).

Systém hodnocení hráčů

Systém hodnocení hráčů byl vyvinut pro šachy v roce 1960 a byl přijat mnoha dalšími sporty včetně amerického fotbalu, baseballu, basketbalu, hokeje, ragby a golfu. Fotbal a kriket používají související vzorec.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: