K čemu je dobrá meditace a jak s ní začít?

Důsledkem současného uspěchaného života jsou psychické problémy lidí, stresy a deprese. Na tyto problémy jsou nejrůznější léky, od psychofarmatik, přes psychoanalýzy až po absolutně negativní prostředky, jako je alkohol či drogy. Jednou z poměrně účinných léčebných metod je meditace.

Pod tímto pojmem se skrývá celá škála různých meditačních metod. Meditování znamená přemýšlení o čemkoliv, o podstatě a smyslu života, o příčinách problémů, o hledání sama sebe a své úlohy ve společnosti jiných. Může to být lék k navození vnitřní rovnováhy a řešení osobních problémů. Ovšem nikdy by meditování nemělo vést k uzavírání se do sebe, utíkání od reality a izolaci od okolního světa.

Jak začít

O meditování slýcháme nejrůznější názory. Od zatracujících a zpochybňujících až po nekriticky vychvalujících. Existuje celá spousta literatury a návodů na různé techniky meditace. K tomu je nutné říci, že meditovat se člověk nenaučí. Musíte to prostě chtít a hlavně začít. Zpočátku není nutné se zabývat nějakou technikou. Meditovat můžete kdykoliv a kdekoliv. Třeba někde uprostřed lesa, doma v křesle nebo i ve vaně. Chce to klid, odpoutat se od všedních starostí a třeba 20 minut se ani nepohnout. Každý z nás je jiný, a proto někomu vyhovuje naprosté ticho, jinému se dobře medituje při jemné relaxační hudbě. Zpočátku budete přemýšlet o všem možném včetně nesmyslů. Pokud se vám vynoří nějaká myšlenka, tak si ji uvědomte a poté ji zase odsuňte pryč. Na začátku vašeho meditování bude těch myšlenek hodně, ale postupným tréninkem se dopracujete toho, že jich bude stále méně a méně.

meditate_tapasya_dhyana

Co je meditace

Je to jeden z nejjednodušších způsobů dosažení stavu změněného vědomí. Vyžaduje to jen čas, klid a otevřenou mysl. Pozměněné vědomí má několik kladů. Především ticho a klid, což umožňuje zastavit vnitřní dialog a zbavit se všech protikladných myšlenek a dosáhnout vnitřní rovnováhy. Dokonce se při meditaci můžete dozvědět spoustu zajímavých podrobností o sobě. Je to příjemný stav, který je doprovázen uvolněním endorfinů, hormonů radosti a štěstí. Vaše vnímání se zostří a vyvolání stavu změněného vědomí poskytuje možnost nabytí psychologické rovnováhy. Dostanete se do transcendentálního stavu, kdy můžete uniknout ze záplavy vlastních myšlenek a pochybností o sobě a dostat se mimo rámec vlastní zkušenosti. Po pravidelných trénincích se můžete dotknout síly mnohem mohutnější, než je vaše vlastní.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: