29.3.2018
Kategorie: Hubnutí

Když hubnutí kazí hormonální nerovnováha

Stravujete se zdravě, máte dostatek pohybu a přesto se vám nedaří zbavit se přebytečných kil? Pravděpodobně je na vině hormonální nerovnováha.

Hormony mají vliv na celou řadu tělesných procesů. Patří mezi ně i pocit hladu či žízně, správné trávení, ukládání tuků a tvorba svalové hmoty. Jestliže se hormony „splaší“ a jsou v nerovnováze, mohou vést i k obezitě.

Které hormony nám tedy brání hubnout?

  • Leptin

Bývá označován jako hormon sytosti a při jeho špatné funkci máte neustále hlad. Společně s kortizolem a inzulinem řídí spalování potravy a kam se uloží přijaté kalorie. Také ovlivňuje velikost hladu. Při správné funkci podporuje zmenšování tukových zásob. Při špatné funkci chybí pocit sytosti. Tvoří se v tukových buňkách. Pokud jich je v těle hodně, vytváří se i velké množství leptinu.

  • Ghrelin

Je známější pod názvem hormon hladu. Zvyšuje chuť k jídlu. Pokud nad ním chcete zvítězit, musíte si jídlo vychutnávat. Pokud budete žaludek plnit pomalu, dojde k postupnému snižování hladiny hormonu.

  • Inzulin

Podporuje ukládání tuků v těle a snižuje hladinu glukózy. Tvoří se ve slinivce. Pokud naše strava obsahuje dlouhodobě větší množství sacharidů, vytváří se i vyšší hladina inzulinu, který směruje více kalorií k ukládání v těle a vzniká nadváha.

Je tedy potřeba upravit jídelníček – především omezit sacharidy a rychle se spalující potraviny (alkohol, bílé pečivo, sušenky, slazené snídaňové cereálie, perlivé nápoje, chipsy). Ideální je středomořská strava, která obsahuje potraviny s velkým množstvím antioxidantů.

  • Estrogen

Jeho nerovnováha nám ubírá energii. Estrogen podporuje správnou činnost ženských reprodukčních orgánů, mozku, srdce a kostí. Jeho nerovnováhu způsobuje také stres.

  • Další hormony

Mezi další hormony, které mohou ovlivnit naši nadváhu, patří hormony stresové – adrenalin, noradrenalin, kortizol. Ty mají vliv na zpracovávání potravy při stresu.

Jak na správnou hladinu hormonů?

Pokud chceme mít hormony v té správně rovnováze, je prvořadou nutností vhodná strava. Rozhodně do ní nepatří potraviny, které obsahují přidané látky a konzervanty. Ideální nejsou ani polotovary. Pokud to jde, zařaďte do svého jídelníčku bio potraviny a potraviny přirozené.

Zapomínat však nesmíme ani na pohyb a kvalitní odpočinek.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: