Kokos se ukázal jako významná prevence proti závažným onemocněním

Jedním z největších nutričních omylů všech dob je domněnka, že je kokos nezdravý, protože obsahuje nasycený tuk. Pravdou ovšem je, že kokos i kokosový olej patří k těm nejzdravějším potravinám.

coconut-1036198_960_720Tyto závěry potvrdilo pozorování obyvatel Tichomořských ostrovů a Asie, v jejichž jídelníčku je významně zastoupen kokosový olej. Překvapivě vzácně se u nich objevují kardiovaskulární choroby, rakovina a další degenerativní onemocnění. I když je jejich strava „tučná“, prakticky se u nich nevyskytuje ateroskleróza, srdeční choroby ani rakovina tlustého střeva a problémy se zažíváním jsou vzácností. Neznámá jsou v těchto oblastech onemocnění ledvin a vysoká hladina cholesterolu. Pokud se však lidé na tichomořských ostrovech přestěhovali do měst, změnili stravovací návyky a kokosový olej vyměnili za rafinované polynenasycené rostlinné tuky, které jsou považovány za „zdravější“, výskyt srdečních chorob se dramaticky zvýšil.

Z nenasyceného tuku v kokosu není třeba mít strach

Půl šálku strouhané dužniny kokosu má téměř 4 g vlákniny, 142 mg draslíku, 13 mg hořčíku, necelé 3 g cukru, a co je nejdůležitější – 13 g toho pro srdce nejzdravějšího, nejživotodárnějšího tuku na této planetě. Většina lidí se v důsledku nesprávné kampaně a neinformovanosti domnívá, že by se měli vyhýbat všemu, co obsahuje nasycené tuky. Přitom lidské tělo tuky potřebuje, neboť jsou součástí buněk a využíváme je jako zdroj energie.

Mastné kyseliny v kokosu se snadněji metabolizují

To, čemu říkáme tuky a oleje, se většinou skládá z menších sloučenin zvaných mastné kyseliny. Polovinu tuku v kokosu tvoří kyselina laurová, ze které se v lidském těle tvoří monolaurin, což je zabiják bacilů. Kromě toho má schopnost zvyšovat imunitu.

coconut-895390_960_720

Kokos by mohl chránit před sexuálně přenosnými chorobami

Dalších 6-7 % mastných kyselin v kokosu jsou MCT, zvané kyselina kaprinová. Ta má prokázané antivirální účinky a antibakteriální účinky proti sexuálně přenosným bakteriím. Ovšem nemusíte trpět žádným z těchto onemocnění, aby vám prospěla přítomnost zdraví prospěšných MCT ve vašem jídelníčku. Jejich zdrojem je právě kokos a kokosový olej.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: