18.7.2019
Kategorie: Sport

Mudlovský famfrpál je hra pro každého

Famfrpál je notoricky známá hra z kouzelnické ságy o mladém čaroději Harrym Potterovi, kterou napsala britská spisovatelka Joanne Rowlingová. Ovšem jedná se o fiktivní hru, která byla pro mudlovský famfrpál inspirací. Mudlovský famfrpál vznikl v roce 2005 ve Vermontu v USA a získává si stále větší oblibu po celém světe, Česko není výjimkou.

Jak se famrfpál hraje

Kdo je fanouškem Harryho Pottera, nebudou pro něj pravidla mudlovského famrfpálu těžké pochopit. Princip hry je dosti podobný jako tomu z knih a filmů. Hráči utvoří dvě družstva po sedmi lidech a je tvořeno brankářem, třemi střelci, dvěma odrážeči a chytačem. Hra probíhá na hřišti 55m x 33m, které má zaoblené rohy a jeho součástí jsou tři obruče na obou stranách. Cílem hry je mít, co nejvíce bodů. Když je chycena zlatenka – tenisový míč v dlouhé ponožce visící z kraťasů hráče, který nepatří k žádnému týmu, pozná se podle povinného žlutého oblečení hra končí. Celá hra se samozřejmě odehrává na košťatech.

Body získá hráč tak, že prohodí camrál (mírně vyfouknutý volejbalový míč) skrze obruč protiháče. Protihráči se v tom mohou pokusit zabránit jakýmkoliv způsobem. Odrážeči používají k obraně obručí potlouky. Pokud jste potloukem zasažený, musíte sesednout z koštěte, upustit míč a vrátit se ke svým obručím. Ve chvíli, kdy se rukou dotknete obruče, se vracíte zpět do hry a můžete nasednout na své koště.

Světový pohár mudlovského famrfpálu

Ačkoliv se jedná o relativně mladou hru, první ročník světového poháru v mudlovském famrfpálu se konal již v roce 2007. Od té doby se koná každý rok v Americe a i když se ho již zúčastňují i země z ostatních kontinentů, zatím mezi oficiální mezinárodní soutěže nepatří.

Nasedat!

Výkřikem „Nasedat!“ celá hra započne a hráči se rozeběhnou po hřišti na svých košťatech získat míče, které jsou po hřišti rozmístěné.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: