16.3.2017
Kategorie: Sport

Natažený sval při sportu: Co s ním?

Natáhnout si sval je možné téměř u všech svalů v těle. I z toho důvodu byste se měli před a po cvičení protahovat. Je to prevence, která pomáhá zabránit nataženému svalu. Sval je bez protažení namáhán daleko více, zvláště poté, když se ještě přidá svalová únava nebo nějaký pád.

Když se sval natáhne, mohl by v horším případě vést i k roztržení. Pokud sval není připraven odolat náhlé síle, která na něj působí, vlákna uvnitř svalu nejsou schopna adekvátně na zátěž reagovat. V důsledku toho se natáhnou a dosti bolí. Dojde-li k tomu, sval potřebuje čas na uzdravení.

sval

Při nataženém svalu je důležitý odpočinek

Hojení svalu prospívá klidový režim. Při bezprostředním zranění svalu na něj přiložte led. Před přímým kontaktem ledu s pokožkou se chraňte tenkým ručníkem. Samotný led uzavřete do potravinářského sáčku. Pokud máte při ruce mraženou zeleninu z mrazáku, také funguje. Může to být klidně hrášek.

Led zmírní svalové křeče způsobené zraněním

Ledujte sval po dobu 20 minut a pak stejnou dobu zase počkejte, než začnete opět ledovat. Naopak se vyhněte teplým obkladům a plochu zkomprimujte obvazem. Ne pevně, ale zase ne moc volně.

Další postup při zotavení

Sval začněte znovu zapojovat až v momentě, kdy je pro vás pohyb  tolerovatelnější. Rozhodně ne za otoku a bolesti! Vhodné je začít sval zatěžovat postupně pozvolným protahováním svalových skupin. Tím omezíte výskyt opětovného zranění.

hatha_yoga_pawanmuktasana_zhengzhou_china

Časový rámec, kdy začít cvičit je velice individuální a liší se v závislosti na daném svalu a na závažnosti svalového natažení. Nejčastěji se jedná o stav trvající pár dní, když není sval nějak závažněji poškozen. V prvních dnech zranění lze užívat NSA – skupinu léčiv zvaných nesteroidní antirevmatika, např. Aspirin, Ibuprofen. Tlumí bolest a zánětlivou reakci v těle a vy jste schopni alespoň z části fungovat.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: