23. srpna 2018
Kategorie: Cvičení

Natažený sval ze cvičení? Zkuste tejpování

Kineziotaping je metoda, kterou objevil v 70. letech minulého stoleté Kenzo Kase – japonský lékař a chiropraktik. Díky této metodě dochází k podpoře funkčnosti svalů, šlach nebo kloubů, se kterými máte potíže. Název vznikl spojením latinského slovesa kinesis (pohyb) a anglického slova tape (páska). Je to tedy určitý druh elastické pásky, která jistým způsobem působí na pohyb.

Přínosy kinezio-tejpů

Při jejich nalepení na kůži dochází, krom jiného, k uvolnění kůže od podkoží a podkoží od pojivové tkáně, čímž vzniká prostor pro uvolnění a prokrvení nejen svalu, ale i jeho okolí.

Oblasti využití tejpování

Původně tuto metody využívali především sportovci. Původní páska byla bílá, nebyla pružná a sloužila především pro mechanickou fixaci zranění. V současnosti jsou pásky elastické, umožňují pohyb a podporují rychlejší regeneraci. Pokud jsou pásky právně aplikované, přinášejí okamžitou úlevu.

Nejčastěji pásky nacházejí uplatnění při bolestivých stavech a problémech s pohybovým aparátem. Může se jednat o koleno, rameno, záda či kotník. Jakmile jsou tyto části těla přetížené, snižuje se v nich průtok krve. Pokud dojde ke správné aplikaci tejpu, ten umožní lepší průtok krve a lymfy. Velké přínosy má tejpování i v oblastech rehabilitace a regenerace.

V posledních několika málo letech se na trhu začaly objevovat různé značky i barvy tejpovacích pásků.

Další oblasti využívání techniky tejpování

Kromě již výše zmíněných oblastí lze tejpování využít například v těhotenství pro podporu laktace během kojení, proti menstruačním bolestem, po různých druzích úrazů či operací. Mají úspěch i při korekci vadného držení těla nebo postavení nohou a to nejen u dětí, ale i dospělých osob.

Kdo tejpování provádí?

Techniku správného tejpování se učí na kurzech maséři, trenéři, ale i další zájemci z řad široké veřejnosti.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: