Naučte se správně odpočívat

Snažíte se po celý den pracovat na plný plyn, odpoledne vás čekají domácí práce, péče o děti, do toho si ještě chcete zacvičit, zatrénovat nebo alespoň zaběhat. Na posilující odpočinek vám nezbývá čas, což vám vaše tělo dříve či později dá najevo. Díky nedostatku odpočinku jste více ve stresu a vaše pracovní, ale také sportovní výkony se snižují. Snažíte se vše dohnat a odpočinku je stále méně. Ani se nenadějete a jste v začarovaném kruhu, ze kterého musíte rychle ven. Možná mají někteří lidé pocit, že se o své tělo dobře starají, protože mají pravidelný pohyb a kvalitně se stravují. Ovšem kvalitní odpočinek mnohdy podceňují, což je také velmi špatně. Jako vše i efektivní odpočinek se dá naučit.

Naučte se využívat přestávky

Celý odpočinek se vyvíjí od vašeho povolání. Pokud pracujete fyzicky a ještě rádi sportujete, nechte odpočívat tělo a zapojte mozek a naopak, pokud sedíte celý v kanceláři u počítače, nechte odpočívat mozek a běžte si zaběhat. V práci se občas zahleďte se mimo monitor a chvíli klidně koukejte „do blba“.

Ať už pracujete kdekoliv dodržujte pauzy na oběd k odpočinku. Nedohánějte pracovní ani domácí resty, oni vám nikam neutečou. V klidu se najezte nebo si dejte kávu s kolegou a „pokecejte si“. Pokud máte možnost, jděte se provětrat nebo jděte na oběd s kolegyní do restaurace. Ve stresu budete neustále něco dohánět a ve finále zjistíte, že jste neudělali nic pořádně.

Poslouchejte své tělo

Když nějaký kloub nebo část těla nepoužíváte nebo naopak, příliš namáháte, jeho hybnost se zhorší a vy začnete po čase pociťovat v dané oblasti tlak nebo dokonce bolest.

Při práci v kanceláři se pravidelně protahujte a při fyzické námaze hoďte nohy na stůl a přečtěte si dobrou knihu nebo si pusťte kvalitní film.

Najděte si chvíli pro sebe

Najděte si pro sebe alespoň pět minut denně. Ráno, než se vzbudí děti nebo začne pracovní „frmol“, si sedněte a vychutnejte si kávu, snídani nebo si v klidu přečtěte noviny. Hektická rána vám berou energii určenou na celý den a i malá pauza může být pro vás velkým „posilovákem“.

To samé udělejte také v podvečer. Natáhněte se na postel, uvolněte končetiny a nechte svou mysl i tělo odpočívat. Zapomeňte na otravného šéfa, hořící termíny nebo protivné kolegy, nevnímejte hlasy dětí či zvířat a jen ležte a pravidelně dýchejte minimálně pět minut. Načerpaná energie vám vystačí na zbytek večera.

Když se naučíte správně odpočívat, vaše pracovní výkony nebo s ubíhajícím dnem klesat a vaše nálada bude energická nejen ráno, ale také večer.

Nedostatek odpočinku způsobuje nejen horší pocity stresu, ale také bolesti hlavy, deprese, problémy s pletí a u žen někdy problémy s menstruací.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: