16.8.2018
Kategorie: Zdravá výživa

Objevte kouzlo pufovaných potravin

Tento druh potravin se vyrábí pomocí speciální technologie, která zpracovává neopracovaná zrna, díky čemuž jsou zachovány výživové hodnoty i specifická chuť obilovin. První pufované potraviny se objevují v roce 1901 a to zásluhou amerického botanika se švédskými kořeny Alexandra P. Andersona. Svůj objev pak představil v roce 1904 na Světové výstavě v St. Louis, kde návštěvníkům nabízel první burizony.

Tímto způsobem lze vyrábět různé druhy chlebíčků, knäckebrot, snídaňové cereálie, cukrovinky, keksy či biskvity. Zrna obilovin se zvlhčí, nadávkují se do expanzního stroje, v němž se při vysokých teplotách (300 °C) odpaří voda a zrna puknou. Následně se zrna lisují do různých tvarů. K dostání jsou buďto ve formě přírodní či s různými polevami.

Výhody pufovaných potravin

Díky narušení škrobů se zvyšuje jejich stravitelnost. Mají vyšší nutriční hodnotu a vyšší obsah vlákniny. Vzhledem k tomu, že technologický proces zpracování probíhá jen po krátký časový úsek, poškození přínosných látek je velmi malé.

Pufované výrobky mají nižší energetickou hodnotu, delší trvanlivost, nízký obsah cholesterolu, nižší obsah soli, neobsahují konzervační látky, příznivě působí na naši trávicí soustavu a nabízejí nenáročnou a snadnou přípravu.

Pozor mají vyšší glykemický index. Nižší glykemický index nabízejí výrobky z celozrnné mouky s dostatkem vlákniny.

Suroviny, které se používají pro výrobu

  • Kukuřice – nejčastěji se jedná o kukuřičnou krupici.
  • Rýže – lze upravovat celá zrna i rýži rozemletou na krupici.
  • Oves – obsahuje více sacharidů a tuků, lze jej upravovat hůře.
  • Amarant – při jeho úpravě dochází ke zvyšování nutriční hodnoty. Amarant též úpravou získává oříškovou chuť.

Kukuřičné a rýžové chlebíčky můžeme kombinovat s bílkovinami, které nalezneme v šunce, sýrech nebo tofu či tuky v podobě ořechů a semínek. Je to ideální svačinka s menším množstvím sacharidů.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: