15. prosince 2016
Kategorie: Zdravá výživa

Oreganový olej v sobě skrývá nebývalý potenciál

Oregano není nic jiného, než stará známá česká dobromysl obecná. Tato statná rostlina patří k ozdobám přírody a dovede zbarvit celou louku nebo lesní mýtinu do růžovo-fialova. Její sběr je snadný díky rozměrům a výrazným květům.

Co oregano obsahuje

Je bohaté na opravdu bohatou škálu nutričních látek, včetně vápníku, hořčíku, zinku, železa, draslíku, mědi, bóru, manganu, vitamínu C a A a niacinu. Tato bylinka má také vysokou antioxidační aktivitu, která je podle některých studií až 42x vyšší než u jablek, 30x vyšší než u brambor, 12x vyšší než u pomerančů a 4x vyšší než u borůvek, což je zřejmě nejpřekvapivější.

Léčebný účinek oreganového oleje

oreganoessentialoilNejvíce se léčivé schopnosti této bylinky soustřeďují v oleji, který se získává z listů oregana nebo z rostlinky samotné. Sklízet se musí v době květu a konzumovat v čerstvé nebo i sušené podobě. Tento esenciální olej obsahuje thymol a carvacol, což jsou sloučeniny s antibakteriálními a antiparizitickými účinky. V rámci jednoho výzkumu se 77% pacientů léčených na střevní parazity, se parazitů zbavilo užíváním oleje z oregana ve formě tablet již po šesti týdnech. Další význam oregana, stejně jako u jeho příbuzné rozmarýny, spočívá v obsahu silné sloučeniny kyseliny rozmarýnové, která se vyznačuje antikarcinogenními účinky.

Oleje z oregana se tradičně používá k podpoře trávení a díky svým protizánětlivým účinkům i k podpoře funkce kloubů. Pravidelné používání oregana přináší celou řadu blahodárných účinků při různých zdravotních obtížích. Například při kandidóze či zánětu vám lékař může doporučit i potravinový doplněk s oreganovým olejem.

Další účinky oregana

Dobromysl, neboli dobrá mysl má schopnost čistit zahleněné plíce, pomáhat při úporném suchém kašli, při chronickém kataru a jiných chorobách průdušek. Její české pojmenování zřejmě pochází z velmi dobrého účinku na nervovou soustavu, neboť uklidňuje, posiluje organismus, zlepšuje krevní oběh, pomáhá při plynatosti a celkově přináší úlevu a dobrou mysl. Oregano je také častou přísadou do bylinných koupelí a pomáhá především slabým dětem. Prospívá i při revmatismu a kožních nemocech. Při rýmě, chřipce nebo zánětu průdušek se přidává do inhalačních směsí.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: