27.12.2018
Kategorie: Cvičení

Pilates: účinné cvičení šetrné k tělu

Pilates se řadí mezi oblíbené druhy cvičení, kde se propojí duševní stránka s fyzickou. Je ideálním pomocníkem při posílení mysli i těla. Pokud zažíváte mnoho stresových situací a potřebujete posílit ducha i tělo, pilates je to pravé. Celý princip cvičení klade důraz na mysl, která kontroluje svaly. Touto kontrolou získáte lepší ohebnost a posílíte celé tělo.

Jak to funguje?

Joseph Pilates, který na začátku 20 století tento druh cvičení vynalezl, zjistil, že mysl a tělo spolupracují. Věřil, že jeho způsob cvičení dokáže uzdravit nemocné tělo. Základem této metody je posílit tělo z jeho středu, kde je nejsilnější. Vynalezl speciální stroje založené na odporu. Toho docílil pružinami. Pro začátečníky se používají pružiny slabé a postupně se pružiny vyměnily za silnější. Tím vyvíjí větší tlak na tělo a to více namáhá svaly. Jelikož byly tyto cvičící stroje velkých rozměrů a hodně cvičenců k nim nemělo přístup, vyvinul soustavu mnoha cviků u kterých nejsou potřeba.

Proč cvičit pilates?

Pilates může cvičit opravdu každý bez rozdílu věku a pohlaví. Mírné cviky jsou vhodné i pro těhotné. Cvičením posílí pánevní dno. Postupným zatěžováním nenamáháte klouby, což bývá častým problémem u fitness. Posílením středu těla se celé tělo zpevní. Špatná chůze zmizí. Zlepší celá koordinace těla. Posílíte svaly kolem páteře a tím a se zbavíte bolesti zad. Celková koordinace těla se zlepší. Pilates vám pomůže docílit souladu duše a těla.

Cvičit pilates můžete prakticky kdykoliv a kdekoliv. Začátečníkům se doporučuje nejprve navštěvovat hodiny cvičení pod vedením zkušeného instruktora nebo si pořídit nějaké pokyny ve formě knihy nebo brožury.

Pomůcky ke cvičení

Ke cvičení pomůcky nepotřebujete, ale pokud vlastníte obruč nebo činky, určitě je využijete. Hodí se malý polštářek, ale není nutný.

Pokud se potřebujete odreagovat, vyčistit mysl a posílit tělo bez následků na zdraví, začněte s pilates.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: