16.4.2020
Kategorie: Cvičení

Pomalé a stálé zvyšování intenzity cvičení je nejlepší pro zdraví srdce

Pro většinu lidí výhody aerobního cvičení daleko převažují nad riziky, nicméně extrémní vytrvalostní cvičení – jako je účast v maratonu a triatlonu pro lidi, kteří nejsou zvyklí na cvičení s vysokou intenzitou – může zvýšit riziko náhlé zástavy srdce nebo srdeční infarkt.

Cvičte pro své zdraví

Aerobní cvičení jsou činnosti, při nichž se velké svaly pohybují rytmickým způsobem po dlouhou dobu. Mohou být prováděny s nízkou intenzitou nebo vysokou intenzitou a zahrnují chůzi, rychlou chůzi, běh, jízdu na kole, plavání a mnoho dalších.

Cvičení je medicína a není pochyb o tom, že mírná až silná fyzická aktivita je prospěšná pro celkové kardiovaskulární zdraví. Nicméně, stejně jako léky, je i cvičením možné se „předávkovat“, což může vést k potížím se srdcem, zejména když jsou prováděny neaktivními, nezpůsobilými jedinci se známými nebo nediagnostikovanými srdečními chorobami.

Stále více lidí se účastní maratonů, účastní se triatlonů a provádí intenzivní intervalové tréninky a často podceňují svou fyzickou zdatnost.

Nepřeceňujte své síly

Pro lidi, kteří se chtějí stát aktivnějšími, je vhodné začít s lehkým cvičebním programem a pomalu se dostávat až do mírného až energického režimu cvičení, aniž by nejprve navštívili lékaře, pokud nemají fyzické příznaky, jako je bolest na hrudi, hrudní tlak nebo těžká dušnost při cvičení. Je důležité začít cvičit – ale jděte na to pomalu, i když jste byli sportovci na střední škole.

Jak začít?

  • Před cvičením se zahřejte tím, že budete provádět činnost – jako je chůze – pomalejším tempem, aby se vaše srdeční frekvence postupně zvyšovala.
  • Chůze po rovné ploše po dobu 6-8 týdnů, postupující k chůzi do kopců, joggingu nebo účasti na intenzivnějších činnostech, pokud nenastanou žádné příznaky, jako je dušnost, citlivost, bolest na hrudi nebo tlak na hrudi.
  • Zvyšte množství času stráveného na cvičení postupně od pěti do deseti minut na začátku a pomalu zvyšujte na požadovaný čas.
  • Snižte intenzitu cvičení, když jsou okolní podmínky náročnější, jako je vysoká vlhkost nebo vysoká nadmořská výška, na kterou nejste zvyklí.
  • Po cvičení se ochlaďte pomalým tempem, aby se vaše srdeční frekvence vrátila do normálu.
Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: