2.12.2018
Kategorie: PR

Potápění a zdraví: Máte k ponorům zdravotní předpoklady?

Pohráváte si s myšlenkou na absolvování potápěčského kurzu? Proč ne! Vždyť potápění holduje stále více Čechů – ročně se jich pod mořskou hladinu podívá více než čtyřicet tisíc a mnozí neváhají urazit tisíce kilometrů do vzdálených exotických destinací. Ale ještě než začnete vybírat instruktora, zamyslete se nad tím, zda jste na tuto sportovní aktivitu připraveni po zdravotní stránce. Přeci jen je rozdíl mezi pozorováním potápěče z pohodlí sedačky v obýváku a skutečný ponorem.

Váš zdravotní stav by měl posoudit lékař

Jednou z podmínek pro přihlášení do potápěčského kurzu je potvrzení od lékaře. Ten vám – za předpokladu, že jím jste – vydá prohlášení o zdravotní způsobilosti. Pro zdravého člověka je to formalita, ale může se stát, že vás zabrzdí i zdánlivě banální zdravotní komplikace.

Překážkou mohou být dýchací problémy, astma, silné alergické reakce, epilepsie, poruchy srážlivosti krve, problémy kardiovaskulárního systému, cukrovka ale také problémy se zády či vysoký, nebo naopak nízký tlak. Pokud některým z uvedených zdravotních problémů trpíte, neznamená to, že vám lékař potvrzení nevystaví – musí však posoudit, zda poměrně náročnou aktivitu zvládnete.

Překážkou mohou být také záchvaty paniky, klaustrofobie, potíže s udržením rovnováhy a silné migrény. Na pozoru by se měli mít i těhotné ženy a lidé, kteří prodělali operaci.

Ve vlastním zájmu byste měli dbát o dobrou fyzickou kondici a pravidelně podstupovat lékařské prohlídky. Váš zdravotní stav se může v průběhu času změnit a je možné, že ho odborník vyhodnotí jako nevyhovující pro potápění.

Zároveň pod vodou nikdy nepřekračujte vlastní limity. Potápění v extrémních podmínkách není záležitost pro každého – jestli vám zdravotní stav či psychika hluboký ponor neumožňují, věnujte se pouze potápění do 40 m hloubky.

V zahraničí dodržujte zákony

Přihlásíte-li se do potápěčského kurzu až na dovolené, pravděpodobně budete muset vyplnit dotazník s otázkami týkajících se vašeho zdravotního stavu. V mnoha zemích legislativa vysloveně zakazuje potápění bez platného zdravotního potvrzení, které může být vystaveno i na základě daného dotazníku.

Pokud na odpovědi v dotazníku záměrně odpovíte nepravdivě (tzn., popřete svou zdravotní nezpůsobilost), tak vás v případě nehody nezachrání ani to nejlepší pojištění na potápění. Pojišťovny vždy důkladně prověřují veškeré skutečnosti a dojdou-li k závěru, že pojištěnec porušil smluvní podmínky, odmítnout uhradit plnění.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: