7.6.2018
Kategorie: Zdravá výživa

Potraviny, které vám pomohou přestat kouřit

Kouření je zlozvyk, který současně velice negativně ovlivňuje náš zdravotní stav. Nikotin, který se do těla dostává, se stává nepostradatelným a návykovým.

Jestliže jste kuřáci a rozhodli jste se tohoto návyku zbavit, chce to pevnou vůli. Také by vám mohly pomoci některé potraviny.

Pokud chceme z těla vyloučit nikotin, je potřeba dodávat velké množství tekutin, především vody, kterou můžeme střídat se zeleninovými a ovocnými přírodními šťávami. Nutkavou potřebu zapálit si podporují také alkohol a káva. Bylo by vhodné se těmto nápojům vyvarovat. Chuť na nikotin také podporuje cukr a masné výrobky.

Co nám přinese úlevu?

Objevuje se zvýšená potřeba jídla, která souvisí s nedostatkem vitamínů, které tělo potřebuje pro svoji činnost. Odvykající kuřák je jako pacient a podle toho by se měl stravovat.

Ovoce a zeleninu můžeme konzumovat v jakémkoli množství a v jakékoli úpravě. Pokud vám ve stravě chybí maso, zkuste jej nahradit masem sojovým nebo luštěninovými pomazánkami z prodejen zdravé výživy.

Pokud máte silnou chuť na cigaretu, můžete vyzkoušet šťávu z avokáda či pepř a curry s rajčatovou šťávou. Velmi účinné jsou i kvasnice s trochou teplé vody nebo čaj z heřmánku, máty a meduňky.

Ovesné vločky – mají nízký glykemický index, díky čemuž se do krevního oběhu uvolňuje cukr pomaleji a udržuje jeho hladinu stabilní. Díky tomu můžete, alespoň částečně omezit chuť na cigarety.

Zázvor – pomáhá zbavovat tělo nikotinu a zároveň potlačuje chuť na cigarety.

Pomeranče – dodají tělu potřebné množství vitamínu C, která nikotin vyčerpává. Pomáhají snižovat stres a úzkost, které vznikají v souvislosti s chutí na nikotin. Můžete si připravit například pomerančový fresh.

Co konzumovat před kouřením?

Mléko nebo jogurt – pokud se tyto mléčné výrobky smísí s toxiny, zanechávají v ústech nepříjemnou chuť.

Zelenina – celer, lilek, zázvor, brokolice, květák nebo okurka, fungují stejně jako mléko a jogurty.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: