1.11.2018
Kategorie: Hubnutí, Zdravá výživa

Při hubnutí nepodceňujte melouny, skvěle zasytí a mají minimum kalorií

Je přímo výjimečný, nejen proto, že výborně chutná. Dokáže totiž zefektivnit každé hubnutí a patří mezi nejdostupnější zeleninu našich supermarketů. Jsou tu s námi už pět tisíc let, poprvé je snad podle všeho pěstovali v zemi faraonů. Potřebují spoustu tepla a slunce, pokud mají pořádně uzrát, stejně tak asi tři měsíce času. Na pultech obchodů je k dostání nejčastěji italská nebo maďarská verze, nezřídka se ale pěstuje i v našich sklenících. A jak je to se zdravotními benefity této dobroty?

Z devíti desetin je to voda, ale nabízí i spoustu živin

Asi 91 % melounu tvoří voda, což jistě není pro nikoho novinkou. Jednoduché cukry tvoří maximálně desetinu této zeleniny. Podpoří pak i pitný režim v letních měsících, byla by proto škoda je nevyužít právě k tomuto účelu. Jsou také močopudné, což se hodí i během hubnutí. Zbavit se vody, která nemá v těle co dělat, ale také podpořit činnost ledvin, vždyť i díky tomu se shazují přebytečná kila.

Při dietách se dá skvěle využít, ale dbejte pár doporučení

Nebude úplně nejvhodnější konzumovat melouny během večera, protože pak bychom se kvůli jejich močopudnému efektu moc nevyspali. Jako zdravý dezert za obědem je úplně ideální, pokud si jej dopřejeme s větší porcí vlákniny, zasycení bude na delší dobu takřka stoprocentní. Po cvičení také výborně doplní tekutiny. Dobrá bude i melounová limonáda, k níž nám postačí kromě melounu šťáva ze dvou citronů, dvě lžíce cukru a pár lístečků máty, s nimiž dozdobíme originální koktejly. A můžeme podávat, tak dobrou chuť!

A jak poznáme v obchodech ten správný meloun?

Výběr může být pro někoho složitý, jak se říká lidově, do ženy a melounu se nevidí. Ale pokud meloun zní po poklepání až příliš dutě, pravděpodobně bude přezrálý. Pokud jej vezmete do rukou a stlačíte, měl by se ozvat mírně vrzavý zvuk – právě tehdy je meloun akorát. U cukrových a nikoliv vodních melounů napoví i vůně.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli:
Štítky:,