7.5.2020
Kategorie: Sport

Proč jsou vodní sporty dobré i pro lidskou psychiku

Ať už je to vodní lyžování, plavání, vodní pólo, pádlování, jízda na kajaku, surfování … je nekonečné množství způsobů, jak si užít vodní sporty. Kromě toho, že sport ve vodě nabízí řadu zdravotních výhod – je šetrná kloubům, zvyšuje kardiovaskulární výdrž, zlepšuje sílu a pružnost a zlepšuje krevní oběh.

Možná nevíte, že sice ztratíte 90% své tělesné hmotnosti ve vodě, ovšem současně poskytuje voda o 12 až 14 procent větší odpor než vzduch – což je skvělé pro redukci hmotnosti. Vodní sporty jsou skvělé pro vaši kondici.

Ale co váš mozek?

U každého začátečníka kvalitního tréninku se zvýší produkce endorfinů, a vodní sporty nejsou výjimkou.

Mnoho vodních sportů nese určitý stupeň učení (skvělé příklady jsou paddleboarding, potápění pod vodou, vodní lyžování a surfování), což udržuje váš mozek aktivní. Zaměřuje se na úkol, což je forma meditace pro zaneprázdněné nebo stresované osoby. Pocit úspěchu, který budete cítit, když se naučíte novou dovednost, vám dodá energii.

Zábavný faktor

Vodní sporty jsou také neodmyslitelně zábavné, což je nejlepší způsob, jak přirozeně zvýšit svůj fyzický výkon. Užijete si letní čas a zábavnou fyzickou aktivitu vnímejte spíše jako radost než prostředek k dosažení cíle.

Vychutnejte si slunce a čerstvý vzduch

Vodní sporty se obvykle konají venku, proto se vám dostane mnoho slunečního svitu, při kterém se zvýší hladina vitaminu D. Studie naznačují, že tento vitamín pomáhá v boji proti určitým stavům, včetně deprese a srdečních potíží. Světlo obecně má tendenci zlepšovat náladu lidí, a to je podporováno cvičebním faktorem, o kterém se ukázalo, že pomáhá lidem relaxovat a rozveselit se.

Sportování v přírodě přináší výhody, zejména pro duševní zdraví. Ke zlepšení nálady dochází často po pouhých pěti minutách „zeleného“ cvičení nebo sportování a to není nic výjimečného. Vyzkoušejte to také. Léto je tu za chvíli a k vodním radovánkám je i u nás mnoho příležitostí.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: