6.10.2016
Kategorie: Zdravá výživa

Proč myslet na přísun vlákniny a které potraviny ji obsahují nejvíce?

Vláknina – to jsou polysacharidy, které nedokáže tělo strávit ani využít v trávicím traktu člověka. Podle tohoto označení by se tedy mohlo zdát, že se jedná o složky, které pro lidský organismus nemají nikterak zásadní význam. Opak je ale pravdou. Vláknina je pro lidské tělo velmi důležitou složkou, která má zásadní vliv na zdraví člověka a správný chod organismu.

Jak a čím je vláknina prospěšná?

Právě díky tomu, že se vláknina neusazuje v trávicím traktu člověka, je pro lidské tělo prospěšná. Pomáhá totiž k rychlému průchodu chymu (tráveniny) lidským traktem. Díky tomu brání zácpě i dalším rizikům, které by mohly být zácpou a usazením nečistot v těle způsobené – zánětlivá onemocnění sliznice. Další vědecké studie zase potvrzují, že dostatečný příjem vlákniny snižuje riziko vzniku srdečních i dalších chorob.

vlaknina_01

Nejlepší prevence proti cukrovce

Je prokázáno, že dostatečný přísun vlákniny dokáže bránit vzniku diabetes v lidském těle. Diabetes je v posledních desítkách let velmi rozšířeným a nepříjemným zdravotním problémem. Vláknina snižuje vstřebávání cholesterolu, zlepšuje krevní oběh a díky tomu vyrovnává krevní tlak, brání vzniku nadváhy a chorobám tlustého střeva. Rozhodně se tedy jedná o složku, kterou bychom v potravě neměli vynechávat.

vlaknina_02

Kde vlákninu najít?

Vlákninu lze najít téměř ve všech potravinách, které mají rostlinný původ. Tedy v obilovinách, ovoci, zelenině, bramborách nebo luštěninách. Samozřejmě se může jednat i o výrobky z těchto potravin. Existují samozřejmě i potraviny, které mají vyšší obsah vlákniny než jiné. Mezi takové potraviny se řadí například ovesné vločky, švestky, fazole, hrách, otruby, datle, fíky, špenát nebo v neloupané rýži. Minimum vlákniny je například v grapefruitech, v loupané rýži nebo v okurkách.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: