11. února 2016
Kategorie: Hubnutí, Lifestyle, Zajímavosti

Proč nesmíte BMI bezmezně věřit?

Každý, kdo se zajímá o zdravý životní styl, se musí s BMI seznámit. Jedná se o ukazatel, který má hrát rozhodující roli v určování obezity či naopak podváhy. Jak se ale ukázalo, BMI není možné věřit na 100 %. Proč a co je třeba o BMI vědět?

Je to pouze číslo!

Výraz BMI je zkratkou anglických slov body mass index. Jedná se o veličinu, pomocí které se vyjadřuje podváha, normální stav nebo nadváha. Počítá se podle jednoduchého vzorce. BMI vypočítáte tak, že vaši hmotnost (vyjádřenou v kilogramech) vydělíte výškou v metrech na 2.

Při hmotnosti 60 kg a výšce 160 cm vypadá výpočet takto: BMI=60/1,6 2

Výsledek je třeba porovnat s hodnotami BMI.

Hodnota BMI      Stav
menší než 18,5 Podváha
18,5 až 24,99 Ideální váha
25 až 29,99 Mírná nadváha
30 až 34,99 Nadváha
35 – 39,99 Obezita
> 40 Morbidní obezita

Na základě jednoduchého výpočtu zjistíte, do které skupiny patříte a podle výsledků byste se měli zachovat.

BMI ale bezmezně nevěřte! Jde o to, že BMI se vypočítává pouze za použití dvou veličin a nebere v potaz další ukazatele jako je například množství svalů a tuku v těle, stavbu těla či to, jakým životním stylem člověk žije. Například mužům s vypracovanými svaly hodnota BMI vychází nad 30, ale neznamená to, že mají nadváhu. Jejich tělo je těžší, protože ho tvoří vypracovaná svalová hmota.

bmi_01

Účinnější metody měření

Pokud potřebujete zjistit, jak na tom jste, využijte raději jiné metody měření. Asi nejjednodušší a současně velmi přesné měření nabízí tzv. kaliperačními kleště. Měří tloušťku podkožní řasy a s velkou přesností určí, kolik procent tuku se nachází ve vašem těle. Podrobné údaje o vašem těle zjistíte i pomocí speciálních vah. Jejich výhodou je, že mají moderní software, který ukládá naměřené hodnoty, takže si je snadno můžete analyzovat. Na trhu jsou i tukoměry.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: