Proč je pro tělo důležitá vláknina a kde ji najdeme?

Vláknina je součástí zdravé výživy, tak jako ovoce nebo zelenina. Tělo ji pro zdravé fungování zkrátka potřebuje, protože vláknina má na svědomí správnou funkci zažívání, pomáhá dále při hubnutí, ale také snižuje hladinu cholesterolu. Jedná se o základní složku obsaženou v rostlinných potravinách.

Vláknina není stravitelná, nedisponuje žádnou energií, avšak nemůžeme bez ní žít

Zajímavé je, že z vlákniny nezískáme absolutně žádnou energii. Ovšem i přesto pomáhá vláknina zvyšovat objem stravy a vyvolat pocit nasycení, Na energetický příjem však zapomeňte. Pokud konzumujete potraviny s obsahem vlákniny, je třeba nasadit také dostatečný příjem tekutin. Proč? Protože vodou nabobtnaná vláknina dokáže udržet obsah střev vláčný. Díky tomu usnadňuje trávení a vyprazdňování. Pokud konzumujete vlákninu avšak nepijete, pak naopak dochází k nepříjemné zácpě.

Účinky vlákniny

Dostatek vlákniny je efektivní ochranou před civilizačními chorobami. Jedná se o rakovinu trávicího ústrojí, o srdeční onemocnění, cukrovku, vysokou hladinu cholesterolu nebo obezitu. Vláknina je efektivní při léčbě zácpy, hemeroidů, syndromů podrážděného střeva, anebo při zánětu střevní výchlipky.

V čem vlákninu nalezneme?

Vláknina se nahází prakticky ve všech potravinách – obilovinách, ovoci, zelenině nebo luštěninách. Ovšem v mase, mléčných výrobcích anebo vejcích ji nenaleznete. Stejně tak v bílém pečivu, rýži, těstovinách a podobně. Doporučuje se pětatřicet gramů vlákniny denně. Naleznete ji ve vynikajících jablkách, fíkách,meruňkách, mandlích, brokolici, ale i v hruškách. Rovněž však lékárny nebo obchody se zdravou výživou nabízejí potravinové doplňky v podobě sypké směsi vlákniny, kterou lze míchat s vodou nebo džusem. Lékaři ji doporučují při léčbě hemoroidů.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli:
Štítky: